Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
64/35 teaspoons
35/64 teaspoons
28/5 teaspoons
5/28 teaspoons
Tags
CCSS.6.NS.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many kilometers of thread will it take to make 1 box?
76/9 km
16/19 km
9/76 km
19/16 km
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
76/9 km
16/19 km
9/76 km
19/16 km
Tags
CCSS.7.RP.A.1
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates Complex Fractions and Unit Rate Real Life

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Rates

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Interpreting Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade