Find a Unit Rate When Given Quantities That Are Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The rate for one unit of a given quantity is called a(n) _________
Unit rate
Ratio
Scaling
Ratio table
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How do you find Unit Rate?
Subtract Denominator by Numerator
Divide Denominator by Numerator
Add Numerator and Denominator
Divide Numerator by Denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Choose the Chapter 1 Vocabulary Word from the definition given:
A ratio with a denominator of one when simplified.
Proportion
Proportional Relationship
Rule
Term
Unit Rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
In order to determine the unit rate given a complex ratio, we must multiply the numerator and denominator by the _____________ of the denominator.
variable
inverse operation
reciprocal
proportion
Tags
CCSS.4.NF.B.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 2/3 of a yard of fabric costs $4, what is the unit rate in dollars per yard?
$6
$10
$8
$2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
9.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
11 questions
Graphs and Tables Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Grade 7 Ratio and Proportion

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade