Find a Unit Rate When Given Quantities That Are Fractions

Find a Unit Rate When Given Quantities That Are Fractions

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Find a Unit Rate When Given Quantities That Are Fractions

Find a Unit Rate When Given Quantities That Are Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.1, 4.NF.B.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The rate for one unit of a given quantity is called a(n) _________

Unit rate

Ratio

Scaling

Ratio table

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How do you find Unit Rate?

Subtract Denominator by Numerator

Divide Denominator by Numerator

Add Numerator and Denominator

Divide Numerator by Denominator

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Choose the Chapter 1 Vocabulary Word from the definition given:

A ratio with a denominator of one when simplified.      

Proportion

Proportional Relationship

Rule

Term

Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

In order to determine the unit rate given a complex ratio, we must multiply the numerator and denominator by the _____________ of the denominator.

variable

inverse operation

reciprocal

proportion

Tags

CCSS.4.NF.B.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 2/3 of a yard of fabric costs $4, what is the unit rate in dollars per yard?

$6

$10

$8

$2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound

$1.50 per pound

$1 per pound

$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tags

CCSS.7.RP.A.1

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Find the unit rate.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2