Cost Word Problems

Cost Word Problems

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

6th Grade

20 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Tax, Tip, & Discount Review

Tax, Tip, & Discount Review

6th Grade

16 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

Word Problems with Decimals

Word Problems with Decimals

5th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals by Whole Numbers

Multiplying Decimals by Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

7th Grade

18 Qs

Sales Tax, Tips, Markups, & Discounts

Sales Tax, Tips, Markups, & Discounts

7th Grade

20 Qs

Cost Word Problems

Cost Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 3.OA.D.8

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 35 members on the soccer team who are going on a field trip to a soccer game. If the cost for each member is $14, what is the total cost for the whole soccer team to go?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dante bought a car for $5,677. Malachi bought his car for $10,987. What is the difference in the cost of the 2 cars?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.4.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Campbell family went to the grocery on Saturday and spent $134. They went again on Monday and spent $65. On Thursday they spent $78 more. How much did the Campbell family spend altogether at the grocery this week?

Subtract

Add

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Lin family spent $800 on 4 airplane tickets. Each ticket was the same price. How much was each ticket?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers.  He has $20. How much money does he get back?

$6.99

$12.15

$3.21

$2.35

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If I bought three pounds of tomatoes. How much would it cost?

$1.75

$2.50

$1.50

$1.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?