Making Purchases Word Problems

Making Purchases Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Variables and Patterns Study Guide

Variables and Patterns Study Guide

6th Grade

20 Qs

Math 7 Multi-Step Rational Number Problems

Math 7 Multi-Step Rational Number Problems

6th - 8th Grade

15 Qs

AAT Synoptic- Back to Basics

AAT Synoptic- Back to Basics

University

17 Qs

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

U6 Test review - tax, tip, markup, discount, markdown

7th Grade

15 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

5th Grade

20 Qs

Money Word Problems July 13, 2020

Money Word Problems July 13, 2020

6th - 8th Grade

18 Qs

Percentage Applications

Percentage Applications

7th Grade

15 Qs

Tax and Tip

Tax and Tip

6th - 8th Grade

20 Qs

Making Purchases Word Problems

Making Purchases Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hunter sold 54 hamburgers for $3 each and 25 hot dogs for $2 each. Which equation can be used to find t, the total amount of money Hunter made from selling the hamburgers and hotdogs?

t = (54 x 25) + (3 x 2)

t = 54 + 25 + 3 + 2

t = (54 x 3) + (25 x 2)

t = (54 + 3) + (25 - 2)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackie received a gift of $100 for her birthday. She purchased 5 t-shirts that each cost $17. Which equation can be used to find a, the amount of money Jackie has left from her birthday money?

a = $100 - 5 - $17

a = $100 x (5 x $17)

a = $100 + (5 x $17)

a = $100 - (5 x $17)

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

What is the value of a in this equation?


(Include a dollar sign in your answer)


a = $100 - (5 x $17)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pat spent $24 of her allowance on iTunes. After making her purchases, she had $73 of her allowance left. Which equation could be used to find k, the amount of Pat's allowance before her iTunes purchases?

$73 - $24 = k

k - $24 = $73

$24 - k = $73

$73 - k = $24

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Briajana is buying  1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?

$6.99

$5.28

$3.21

$2.35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers.  He has $20. How much money does he get back?

$6.99

$12.15

$3.21

$2.35

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?

$9.00

$6.00

$10.00

$8.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?