Making Purchases Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hunter sold 54 hamburgers for $3 each and 25 hot dogs for $2 each. Which equation can be used to find t, the total amount of money Hunter made from selling the hamburgers and hotdogs?
t = (54 x 25) + (3 x 2)
t = 54 + 25 + 3 + 2
t = (54 x 3) + (25 x 2)
t = (54 + 3) + (25 - 2)
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jackie received a gift of $100 for her birthday. She purchased 5 t-shirts that each cost $17. Which equation can be used to find a, the amount of money Jackie has left from her birthday money?
a = $100 - 5 - $17
a = $100 x (5 x $17)
a = $100 + (5 x $17)
a = $100 - (5 x $17)
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the value of a in this equation?
(Include a dollar sign in your answer)
a = $100 - (5 x $17)
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pat spent $24 of her allowance on iTunes. After making her purchases, she had $73 of her allowance left. Which equation could be used to find k, the amount of Pat's allowance before her iTunes purchases?
$73 - $24 = k
k - $24 = $73
$24 - k = $73
$73 - k = $24
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Briajana is buying 1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?
$6.99
$5.28
$3.21
$2.35
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers. He has $20. How much money does he get back?
$6.99
$12.15
$3.21
$2.35
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?
$9.00
$6.00
$10.00
$8.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Linear Regressions

Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
17.4 Paying Bills

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Tax Percentage

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Calculating Costs: Tax and Tips and Discounts

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Fall Review

Quiz
•
5th Grade
16 questions
Solving Equations- Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
8th Unit 3 Test Review: Linear Relationships

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Tax, Tip, Markup, Discount

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Volume of Rectangular Prism

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Subtraction with Regrouping 8/5/24

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Number Words Challenge

Quiz
•
1st - 5th Grade
22 questions
Place Value 5th Grade

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Multiplication Facts 1-12

Quiz
•
2nd - 5th Grade
20 questions
Place Value to Millions

Quiz
•
2nd - 5th Grade