Hunter sold 54 hamburgers for $3 each and 25 hot dogs for $2 each. Which equation can be used to find t, the total amount of money Hunter made from selling the hamburgers and hotdogs?
Making Purchases Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
t = (54 x 25) + (3 x 2)
t = 54 + 25 + 3 + 2
t = (54 x 3) + (25 x 2)
t = (54 + 3) + (25 - 2)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jackie received a gift of $100 for her birthday. She purchased 5 t-shirts that each cost $17. Which equation can be used to find a, the amount of money Jackie has left from her birthday money?
a = $100 - 5 - $17
a = $100 x (5 x $17)
a = $100 + (5 x $17)
a = $100 - (5 x $17)
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the value of a in this equation?
(Include a dollar sign in your answer)
a = $100 - (5 x $17)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pat spent $24 of her allowance on iTunes. After making her purchases, she had $73 of her allowance left. Which equation could be used to find k, the amount of Pat's allowance before her iTunes purchases?
$73 - $24 = k
k - $24 = $73
$24 - k = $73
$73 - k = $24
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Briajana is buying 1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?
$6.99
$5.28
$3.21
$2.35
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers. He has $20. How much money does he get back?
$6.99
$12.15
$3.21
$2.35
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $18 to buy 3 bags of cotton candy. If the bags all cost the same amount, what is the price of each bag?
$9.00
$6.00
$10.00
$8.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Module 2 Topic 1 Study Guide Quiz

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Sales Tax & Tip

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Markup

Quiz
•
7th Grade
20 questions
NBT Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
8th Unit 3 Test Review: Linear Relationships

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Sales Tax and Total Cost

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Finding Price, Tax, Tax Rate, Cost

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Proportions with Sales Tax

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade