Money Word Problems

Money Word Problems

2nd Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Addition and Subtraction Fractions

Addition and Subtraction Fractions

2nd Grade

15 Qs

Medidas de tiempo

Medidas de tiempo

4th Grade

16 Qs

Cuerpos geométricos

Cuerpos geométricos

5th Grade

20 Qs

SOAL ASSESMEN MATEMATIKA KELAS X

SOAL ASSESMEN MATEMATIKA KELAS X

10th Grade

20 Qs

ÔN TẬP TUẦN 25

ÔN TẬP TUẦN 25

2nd Grade

17 Qs

Tambah dan tolak

Tambah dan tolak

4th - 5th Grade

20 Qs

ضرب الاعداد الصحيحة

ضرب الاعداد الصحيحة

KG - University

20 Qs

Multiply & divide by 10

Multiply & divide by 10

3rd - 4th Grade

21 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
4.MD.A.2, 6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sara went to a candy store. Sara has 3 quarters and 2 dimes. If she wants to buy a candy worth 95 cents, does she have enough money?

Yes, she has 50 cents

No, she only has 1 dollar

Yes, she has 95 cents

No, she only has 75 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary went to a candy store with 2 quarters and 1 nickel. How much money does she have to spend on candies?

55 cents

40 cents

30 cents

25 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tom had 11 cents. Evelyn gave Tom 5 dimes and 4 pennies to buy some candy. How much money does Tom have now?

9 cents

65 cents

41 cents

10 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You have 5 quarters, 3 dimes, 2 nickels, and 5 pennies in your pocket.
How much money do you have?

$1.50

$0.50

$1.70

$1.90

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A

B

C

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Anika went to a yard sale. Anika bought a necklace for 3 quarters and 2 nickels. How much money did Anika spend on the necklace?

$1.00

$0.75

$0.85

$0.50

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

77¢

87¢

97¢

88¢

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?