Real World Problems With Money

Real World Problems With Money

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope Intercept Form

Slope Intercept Form

8th Grade

10 Qs

Writing Two-Step Equations

Writing Two-Step Equations

7th Grade

12 Qs

8.5I y=mx+b retest

8.5I y=mx+b retest

8th Grade

10 Qs

Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

7th - 10th Grade

15 Qs

Identifying the Point of Intersection

Identifying the Point of Intersection

7th - 9th Grade

13 Qs

Writing Linear Equations from Word Problems

Writing Linear Equations from Word Problems

8th - 9th Grade

12 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

8th - 12th Grade

20 Qs

Equations in Slope-Intercept Form Word Problems

Equations in Slope-Intercept Form Word Problems

8th Grade

10 Qs

Real World Problems With Money

Real World Problems With Money

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Blake Upper School ordered two copiers plus a supply of toner cartridges. Each copier cost $675, and each cartridge cost $80. If the total cost was $2,310, how many cartridges were ordered?

20 cartridges were ordered.

21 cartridges were ordered.

12 cartridges were ordered.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jack bought 8 pairs of socks and a T-shirt. His bill was $18.50 without tax. The T-shirt was $6.50. What was the price of each pair of socks?

Each pair of socks costs $2.00.

Each pair of socks costs $1.50.

Each pair of socks costs $3.00.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Wagner wants to go to the zoo with her extended family. A family membership costs $25 plus an additional $3 for each child’s pass. She spent $37 for a membership and passes. How many child passes did she buy?

Mrs. Wagner bought 4 child passes.

Mrs. Wagner bought 3 child passes.

Mrs. Wagner bought 5 child passes.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Oceanside Bike Rental Shop charges $12 plus $6 per hour for renting a bike.  Sally paid $66 to rent a bike. How many hours did she pay to have the bike checked out?

6

7

8

9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joanna has $10 to start and earns $20 each week. How much money will she have after 3 weeks?

70

60

50

90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bob's Plumbing charges $25 per hour plus a service fee of $40 for coming out to your house. Which equation models this situation?

y = 25x + 40

y = 40x + 25

y = 25x

y = 25x - 40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal cost $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs(y), including delivery, for x people?

y = 12.50 + 30x

y = 30 + 12.50x

y = 12.50 + 30

12.50x = 30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?