Solving Problems with Money and Debts

Solving Problems with Money and Debts

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inequalities Word Problems

Inequalities Word Problems

9th Grade

10 Qs

Tip, Tax and Discounts

Tip, Tax and Discounts

8th Grade

10 Qs

Practical Problems with decimals

Practical Problems with decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

MAFS.912.A-CED.1.1

MAFS.912.A-CED.1.1

9th - 12th Grade

7 Qs

Addition, Subtraction and Multiplication with Decimals

Addition, Subtraction and Multiplication with Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

3rd - 4th Grade

10 Qs

One-Step Equation Word Problems

One-Step Equation Word Problems

6th Grade

10 Qs

Add and Subtract Decimals Word Problems

Add and Subtract Decimals Word Problems

5th Grade

10 Qs

Solving Problems with Money and Debts

Solving Problems with Money and Debts

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Olivia receives $15.00 for mowing the lawn. She wants to spend it on burgers. Each burger costs $5.50. How many burgers can she buy?

3

1

4

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Tom has $17.00 to spend. He wants to buy some cupcakes. Each cupcake costs $2.50. How many cupcakes can he buy?

6

7

4

5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jackson received $10.00 pocket money. He wants to spend it on ice blocks. Each ice block costs $3.00. How many ice blocks can he buy?

2

3

5

4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Travis had $4.25 in his pocket. He wanted to buy a shirt that was $10.00. How much more money does Travis need to buy the shirt.

$5.75

$5.25

$4.00

$6.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It is Jackie's birthday. Her mom spent $3.50 on his birthday gift. Her brother spent $5.75 How much did they spend on her birthday gifts altogether?

$9.00

$8.55

$9.25

$6.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elisa and Bridget went to the store to buy some candy. The candy cost $15.50. Elisa and Bridget had $30.00 total. How much did they spend on the candy?

$13.50

$12.75

$13.75

$14.50

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Brittney has $19.65 and Brett has $23.35. How much money do they have altogether?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?