Proportion or Not

Proportion or Not

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th Grade

18 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Proportional Tables

Proportional Tables

7th Grade

10 Qs

Proportional Reasoning: Tables and Graphs

Proportional Reasoning: Tables and Graphs

7th - 8th Grade

12 Qs

Proportion Tables

Proportion Tables

6th - 8th Grade

11 Qs

Similar Figures Missing Angles

Similar Figures Missing Angles

7th Grade - University

20 Qs

Proportional/Non-Proportional Relationships

Proportional/Non-Proportional Relationships

8th Grade

17 Qs

Proportions and Percents

Proportions and Percents

7th Grade

14 Qs

Proportion or Not

Proportion or Not

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose a model of the Queen Elizabeth II is 17 inches in length. The actual length of the Queen Elizabeth II  is 1020 feet. What is the scale of the model?

1 ft = 60 inches

60 inches = 60 feet

1 inch = 60 feet

60 inches = 1020 feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the graph proportional or non proportional?

proportional

non proportional

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is the graph proportional or non proportional?

proportional

non proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the Constant of Proportionality? k = y/x (or UNIT RATE?)

k=46

k=92

k=0.2

not proportional

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the graph shown, what is the constant of proportionality?

$50 per hour

$40 per hour

$1 per 50 hours

$100 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 6 water bottles costs $7.74. How much does each water bottle cost? (7.RP.2b)

$0.74

$0.80

$1.29

$1.74

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point on the graph mean?

Each pizza costs $20

Each pizza costs $10

The pizzeria makes a profit of $1 per pizza

The pizzeria makes a profit of $10 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?