Linear Equations Standard Form Word Problems

Linear Equations Standard Form Word Problems

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpret Slope and Y-Int

Interpret Slope and Y-Int

9th Grade

12 Qs

Slope Intercept in Real World

Slope Intercept in Real World

8th Grade - University

15 Qs

Linear Equations to Solve Problems

Linear Equations to Solve Problems

8th Grade - University

15 Qs

Linear Word Problem Two Points

Linear Word Problem Two Points

9th Grade - University

15 Qs

Linear Equations Problem Two Points

Linear Equations Problem Two Points

8th Grade - University

13 Qs

Linear Applications

Linear Applications

9th - 12th Grade

12 Qs

Linear Functions Quiz

Linear Functions Quiz

8th - 10th Grade

11 Qs

Interpret Regression Models

Interpret Regression Models

11th - 12th Grade

10 Qs

Linear Equations Standard Form Word Problems

Linear Equations Standard Form Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This problem:

gives you a rate of change (slope) and a starting point (y-intercept)

relates two different objects

gives you a rate of change (slope) and a sample point (x,y)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

This problem:

gives you a rate of change (slope) and a starting point (y-intercept)

relates two different objects

gives you a rate of change (slope) and a sample point (x,y)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To order tickets online to a hockey game, there is a processing fee plus the cost per ticket. The cost for 5 tickets is $102.00 The cost for 8 tickets is $150. What are the two points that we could use to find a linear equation for cost, C, of t tickets?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Based on the question below, what equation format is it written in?

Kate bought $23.40 worth of two types of bird seed. Thistle bird seed sells for $1.60 per pound and Wild bird seed sells for $0.95 per pound. If she bought 12 pounds of wild bird seed, write and solve a linear equation to find the amount of Thistle bird seed she purchased.

Standard Form

Point Slope

Two-Points

Slope-Intercept

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Write a linear equation for the scenario below. DO NOT SOLVE! You MUST use "x" and "y" for your variables. YOU MUST TYPE YOUR VARIABLES. DO NOT type any spaces.

Kate bought $23.40 worth of two types of bird seed. Thistle bird seed sells for $1.60 per pound and Wild bird seed sells for $0.95 per pound. Write an Equation to find any total amount of pounds of bird seed purchased.

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Write a linear equation in Point-Slope for the scenario below. DO NOT DISTRIBUTE THE SLOPE! DO NOT SOLVE! You MUST use "x" and "y" for your variables. YOU MUST TYPE YOUR VARIABLES. DO NOT type any spaces. Jeff is keeping track of his weight over several weeks. After 2 weeks, he weighs 194 pounds. After 6 weeks, he weighs 186 pounds. Write an Equation to find his total weight after any amount of time. (Use information regarding weight loss after 2 weeks to create your equation).

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

A landscape supply business charges $35 to deliver mulch. The cost of the mulch is $29 per cubic yard. Write and Equation to find any total cost.

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?