Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.
If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?
Linear Equation Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Small bags of apples are $2 each and large bags of oranges are $6 each. A customer spends a total of $28.
If "x" is the number of bags of apples and "y" is the number of bags of oranges, which equation models this?
6x + 2y = 28
2x + 6y = 28
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy wants to buy soda AND pizza for her Halloween party. She has $45 to spend. One case of soda costs $4, and one pizza costs $8. Write an equation that could be used to find a valid combination for as many cases of soda, x, and pizzas, y, as she can afford.
8x + 4y = 45
4x - 8y = 45
12xy = 45
4x + 8y = 45
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tickets to the theater cost $20 in advance and $25 at the door. Total ticket sales last night were $1,050. Which equation matches the given situation?
20x + 25y = 1,050
20x + 1,050y = 25
20x - 25y = 1,050
1,050x + 25y = 20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam's piggy bank contains nickels and dimes. The total amount of money in his bank is $4.50. Which equation represents the given situation?
5x + 10y = 4.50
.05x + .10y = 4.50
.50x + .10y = 4.50
5x + 4.50y = 10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Blue toy cars cost $1 each and red toy cars cost $1.50 each. Mark spent $10 on toy cars. Which equation represents the given situation?
1.50x + 10y = 1
10x + 1.50y = 1
1x + 10y = 1.50
1x + 1.50y = 10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Richard ordered 3 burgers and 2 orders of fries for himself and his friends. His order cost $12.75. Which equation represents the given situation?
3x + 12.75y = 2
3x + 2 = 12.75y
3x + 2y = 12.75
3x - 2y = 12.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Micheal sells hotdogs for $1.45 each and hamburgers for $3.25 a piece. One day he made $26.40. Which equation models the situation?
1.45y - 3.25x = 26.40
1.45( x + 3.25y) = 26.40
1.45x + 3.25y = 26.40
1.45x - 3.25y = 26.40
10 questions
MODEL MATEMATIKA
Quiz
•
12th Grade
12 questions
Multiple Reps Practice
Quiz
•
7th - 9th Grade
16 questions
Vertical and Horizontal Lines
Quiz
•
7th - 10th Grade
12 questions
LCI-Linear Equations in Standard Form
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Writing Linear Equations Practice
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Equations: Linear or Nonlinear
Quiz
•
8th - 9th Grade
12 questions
3B-6 Practice
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Algebra 1 Linear Functions
Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade