Choosing Equations from Real World Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.
(x-10)/4=2
x-10/4=2
x-10=2(4)
2(x-10)=4
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After paying $3.32 for a sandwich, Sabiha has $19.79. How much money did she start with? Which equation could you use to solve this problem?
3.32s = 19.79
s - 19.97 = 3.32
s - 3.32 = 19.79
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?
f + 8 = 14
f - 8 = 14
f/8 = 14
8f=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Phoebe spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
0.5x+4=12
x+4=12
12-4=x
12-4=0.5x
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
C = 0.20x + 15
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Blake Upper School ordered two copiers plus a supply of toner cartridges. Each copier cost $675, and each cartridge cost $80. If the total cost was $2,310, how many cartridges were ordered?
20 cartridges were ordered.
21 cartridges were ordered.
12 cartridges were ordered.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Wagner wants to go to the zoo with her extended family. A family membership costs $25 plus an additional $3 for each child’s pass. She spent $37 for a membership and passes. How many child passes did she buy?
Mrs. Wagner bought 4 child passes.
Mrs. Wagner bought 3 child passes.
Mrs. Wagner bought 5 child passes.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Algebra 1: Warm-Up 6

Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
multi digit multiplication and division

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Estimation Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Real World Problem Equations

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Real World Algebraic Problems

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Algebraic Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Conditional Statements

Quiz
•
10th Grade
15 questions
Solving Systems of Linear Equations

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade