Math Solve Two Step Equations Word Problem

Math Solve Two Step Equations Word Problem

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One Variable Equations Word Problems

One Variable Equations Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

One-Step Equations Word Problems

One-Step Equations Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

One Step Equations Practice Word Problems

One Step Equations Practice Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

One Step Equation Word Problem Choose Operation

One Step Equation Word Problem Choose Operation

6th - 7th Grade

18 Qs

One Step Equation Word Problems

One Step Equation Word Problems

6th - 7th Grade

18 Qs

One Variable Equations Word Problems

One Variable Equations Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

One Step Equation Word Problems

One Step Equation Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

One-Step Equations

One-Step Equations

5th - 9th Grade

20 Qs

Math Solve Two Step Equations Word Problem

Math Solve Two Step Equations Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Javier has saved $55 toward the purchase of an IPOD. The IPOD costs $145. Which equation represents the amount Javier needs to save to by the IPOD?

55 + x = 145

145x = 55

55 - x = 145

145 (55) = x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Which equation would be used to find how many feet the tree grew?

f + 8 = 14

f - 8 = 14

f/8 = 14

8f=14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Darshany bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an equation to solve this problem. Use c as your variable.

18c=6

c + 6= 18

c +18 = 6

3c=18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the equation that best represents the situation:  Dr. Lahana takes 30 seconds to solve a Math problem. This is twice as much time as it takes Ms. Rosegreen to solve a Math problem.

w + 2 = 30

2w = 30

w - 2 = 30

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Barry needs $1,449 for summer camp. Two local clubs will each match what he saves. Barry has 3 months before he leaves for summer camp. How much does Barry need to save on his own each month to have enough for summer camp?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the following question:

6 tickets

16 tickets

11.6 tickets

7 tickets

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the equation.
Aliyah had $24 to spend on 7 pencils.  After buying them she had $10.  How much did each pencil cost?

24+7=10

24=7+10x

24=7x+10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?