Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication Word Problems

Multiplication Word Problems

5th Grade

11 Qs

Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

5th Grade

11 Qs

5.NBT.5 & 6

5.NBT.5 & 6

5th Grade

12 Qs

4th Grade Math: Addition, Subtraction, & Multiplication Fun

4th Grade Math: Addition, Subtraction, & Multiplication Fun

4th Grade - University

10 Qs

Multiplication word problems

Multiplication word problems

3rd - 5th Grade

11 Qs

Lesson 3-7: Interpreting a Quotient

Lesson 3-7: Interpreting a Quotient

5th - 7th Grade

15 Qs

Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

5th - 6th Grade

10 Qs

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade

11 Qs

Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

CCSS
4.OA.A.3, 3.OA.D.8, 4.MD.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Becky is planting a zucchini garden. Her garden measures 24 ft. long by 12 ft wide. One pack of zucchini seeds will cover 32 sq. ft. How many packets of zucchini seeds will she need to buy?

5 packs

9 packs

8 packs

10 packs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Myself and 5 friends are going apple picking. After we finished each of our baskets weighed 35 lbs. We are going to make apple pies and need 15 lbs for each pie. How many pies can we make?

11 pies

8 pies

17 pies

14 pies

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A family of 12 are going on vacation for four nights to Sea World. They purchased 1 ticket for each person to enter the park, one ticket cost $104. They also had to book a hotel room that cost $134 a night. How much did their vacation cost in all?

$2,098 in all

$1,784 in all

$987 in all

$1,409 in all

Tags

CCSS.4.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary is building a barn to hold her chickens. The barn is 42 ft by 15ft. You can have one chicken for every 15 sqft. How many chickens can Mary put in her barn?

30 chickens

54 chickens

42 chickens

48 chickens

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jaime is buying every student a box of thin mint Girl Scout Cookies. She can buy a case that has 18 boxes in each. There are 6 grade levels with 125 students in each one. How many cases and individual boxes will Jaime need to buy?

41 cases & 12 individual boxes

32 cases & 17 individual boxes

48 cases & 13 individual boxes

39 cases & 12 individual boxes

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jared made sixty dollars mowing lawns over the summer. If he spent thirty-nine dollars buying new mower blades, how many seven dollar games could he buy with the money he had left?

21 games

3 games

7 games

99 games

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Judy went to the grocery store to purchase tomatoes. The tomatoes came in packages with 8 tomatoes in each package. She purchased 6 packages. How many total tomatoes did Ms. Judy buy?

14

48

36

40

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?