Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

4th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Word Problems

Math Word Problems

5th Grade

15 Qs

Multi Step Problems

Multi Step Problems

5th Grade - University

20 Qs

Math Decimals, Fractions, and Money

Math Decimals, Fractions, and Money

3rd - 4th Grade

16 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Multiplication/ Division

Multiplication/ Division

3rd - 4th Grade

20 Qs

Math Operations

Math Operations

3rd - 6th Grade

20 Qs

Add or subtract

Add or subtract

4th Grade

20 Qs

Operations on whole numbers

Operations on whole numbers

4th Grade

20 Qs

Solving Multi-Step Real World Problems

Solving Multi-Step Real World Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A worksheet had 7 problems on it. If a teacher had 17 worksheets to grade and had already graded 8 of them, how many more PROBLEMS does she have to grade?

72

54

63

32

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suzy bought an Ipad for $432 and case for $57. If she gives the cashier $550, how much will she get back?

$493

$118

$61

$489

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the arcade Amy had 6 tickets she saved from the last time she went. This time she played a game 7 times and earned 5 tickets each time she played. How many tickets does she have now?

18

47

37

41

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Akhira started her own landscaping business. She charges $6 an hour for mowing lawns and $11 for pulling weeds. In September she mowed lawns for 63 hours and pulled weeds for 9 hours. How much money did she earn in September?

$15

$378

$477

$467

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At a football game, Eli gained 92 yards rushing. Jeremiah gained 30 yards more than Eli. What was the total number of yards gained by both boys during the football game?

122

62

214

201

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Janet's mother gave her $76 to go to the store. Janet bought 2 loaves of bread and 4 cartons of orange juice. Each loaf of bread cost $5 and each carton of orange juice cost $3. How much money does Janet have left?

68

54

84

20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason wants to buy a game that cost $20. He earns $2 every time he washes the dishes. He has washed the dishes 3 times. How many more times does he need to wash the dishes to get his game?

5

4

7

6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?