Models and Solve Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Select the situation that could be modeled by: 120 + 25x = 45x.
John bought a car radio for $120 and speakers for $25 each. Joe bought a radio for $45. They each paid the same. How much did they spend?
George charges a flat fee of $120 to mow a lawn plus $25 an hour. Greg charges $45 a hour to mow a lawn. After how many hours do they make the same amount?
Lisa pays $120 for each purse she buys plus an additional $25 to have them personalized. Lauren pays $45 for each purse she buys. How many purses must they buy for the amount they spent to be the same?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Select the situation that could be modeled by: 8 + 4x = 12 + 3x.
Winnie bought a family meal with 8 burgers and 4 fries. Wilson bought a family meal with 12 burgers and 3 fries. If they each paid the same amount, how much did they spend?
Team A runs 8 drills that a 4 minutes each. Team B runs 12 drills that are 3 minutes each. Which team practices longer?
The basketball team currently has 8 players and is growing by 4 players each month. The volleyball team has 12 players and is growing by 3 players each month. After how many months will they have the same number of players?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The school board is selling pizzas for
$7 each to raise money for new
uniforms. The supplier charges $100
plus $4 per pizza. How many pizzas
does the school board need to sell to
make a profit?
(HINT: Write the equation & then solve.)
100
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You ride an express bus from the center of town to your street. You have two payment options. Option A is to buy a monthly pass and pay $0.80 per ride. Option B is to pay $2.30 per ride. A monthly pass costs $30. After how many rides will the total costs of the two options be the same?
r=20 rides
r=10 rides
r=15 rides
r=25 rides
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You play basketball in your school’s indoor stadium. You have two payment options. Option A is to buy a membership card and pay $2 each time you go to the gym. Option B is to pay $4 each time you go. A membership card costs $20. After how many times will the cost of Option A be equal to the cost of Option B?
t=5 times
t=7 times
t=10 times
t=13 times
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?
2 miles
4 miles
0.50 mile
-4 miles
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Mathematic Revision
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Ratio and Proportion Challenge
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Equation of the circle
Quiz
•
10th Grade - University
12 questions
Angles related to line
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Baseline M & D Week 1
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
Precalculus 5.1-5.3 Quiz
Quiz
•
11th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
