Similar Figures and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pair of figures is similar. Find the missing side.
x = 12
x = 3
x = 40
x = 4
Tags
CCSS.HSG.SRT.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
54 apples per dollar
54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find missing side
5
7
9
11
Tags
CCSS.HSG.SRT.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.4.NF.A.1
CCSS.5.NF.B.5B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit rate

Quiz
•
8th - 11th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade