Similar Figures and Unit Rates

Similar Figures and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

7.RP.1 Unit rate

7.RP.1 Unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

7th Grade

20 Qs

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

7th - 8th Grade

20 Qs

Similar Figures and Unit Rates

Similar Figures and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, HSG.SRT.A.2, 8.G.A.2

+8

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The pair of figures is similar. Find the missing side.

x = 12

x = 3

x = 40

x = 4

Tags

CCSS.HSG.SRT.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

54 apples per dollar

54 dollars per apple

$0.65 per apple

not here

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find missing side

5

7

9

11

Tags

CCSS.HSG.SRT.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour

120 miles/ 2 hours

1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
1
3
9
8

Tags

CCSS.4.NF.A.1

CCSS.5.NF.B.5B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?