Money and Decimals

Money and Decimals

3rd Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

5th Grade

20 Qs

Spring CBM Review

Spring CBM Review

4th Grade

20 Qs

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

6th Grade

16 Qs

Subtracting,Adding,Dividing,and Multiplying Decimals By Ricky

Subtracting,Adding,Dividing,and Multiplying Decimals By Ricky

6th Grade

20 Qs

BES Multi-Step Word Problems

BES Multi-Step Word Problems

4th Grade

20 Qs

1-2 Step Problems Add and Subtract

1-2 Step Problems Add and Subtract

4th Grade - University

15 Qs

Addition and Subtraction Whole Numbers and Decimals

Addition and Subtraction Whole Numbers and Decimals

4th Grade - University

20 Qs

Addition and Subtraction With or Without Regrouping

Addition and Subtraction With or Without Regrouping

2nd - 5th Grade

20 Qs

Money and Decimals

Money and Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

200 - 189.76

11.83

10.24

9.55

8.76

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Arnav bought a spiral notebook for $4.67, 2 packages of pencils for $3.90 each and a binder for $5.49. He paid for the items with a $20 bill. How much change did Luis receive?

$5.94

$2.04

$17.96

$14.06

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Chloe sold cups of coffee at a ski resort. She made a list about what she did.

*Price paid for coffee: $19.11

*Cost of cups: $4.00

*Cost of sugar: $3.65

*Amount collected from customers: $54.75

What was Chloe's profit?

$47.10

$35.64

$54.75

$27.99

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the value of these coins?

31¢

27¢

75¢

37¢

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Pranav sold ice pops to his friends.

*His expenses for his supplies were $7.50.

*He sold 15 ice pops for $2 each.

What was Pranav's profit?

$22.50

$30.00

$9.50

$37.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Miss Watson buys 2 books a month for $14 each. A magazine subscription costs her $19.99 a year. She buys the Sunday paper for $106.60 a year. How much does Miss Watson spend for her reading material in a year? Are these expenses fixed or variable?

$154.59; fixed

$175.60; fixed

$154.59; variable

$157.79; variable

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bilal needs $79 to buy a remote control car. What is the advantage of Bilal saving his money in a savings account at his bank?

He would earn no interest on money

saved in a savings account.

He can access his money at any time.

He can earn interest on money

saved in a savings account.

There is no advantage to having a savings account.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?