Application of Systems of Equations

Application of Systems of Equations

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing  Systems of Equations from verbal

Writing Systems of Equations from verbal

9th Grade

15 Qs

Systems of Equations: Application (2)

Systems of Equations: Application (2)

9th Grade

14 Qs

Application of Systems of Equations

Application of Systems of Equations

9th Grade - University

10 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

9th Grade

15 Qs

Systems of Equations in Two and Three Variables

Systems of Equations in Two and Three Variables

9th Grade - University

13 Qs

Algebra 2 with Test on  3 Systems of Equations

Algebra 2 with Test on 3 Systems of Equations

10th - 11th Grade

15 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

9th Grade

15 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

8th - 9th Grade

13 Qs

Application of Systems of Equations

Application of Systems of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales, the school sold 4 senior citizen tickets and 5 student tickets for a total of $102. The school took in $126 on the second day by selling 7 senior tickets and 5 student tickets. Which system of equation listed below could be used to solve the price of each senior and student ticket?

4c + 5s = 102

7c + 5s = 126

7c + 5s = 102

4c + 5s = 126

4c - 5s = 102

7c - 5s = 126

7c - 5s = 102

4c - 5s = 126

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A hotel offers two activity packages. Package A costs $192 and includes 3 hours of horseback riding and 2 hours of parasailing. Package B costs $213 and includes 2 hours of horseback riding and 3 hours of parasailing. Which system of equations below could be used to solve for the price of each hour of horseback riding and parasailing?

3h + 3p = 192

2h + 2p = 213

2h - 2p = 192

3h - 3p = 213

3h - 2p = 192

2h - 3p = 213

3h + 2p = 192

2h + 3p = 213

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. Which system of equations below represents how you could find the cost of each mango and apple?

5m + 3a = 18

3m + 8a = 14.50

5m + 8a = 18

3m + 3a = 14.50

8m + 3a = 18

3m + 5a = 14.50

8m + 5a = 18

3m + 3a = 14.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kensington's talent show will feature 12 solo acts and 2 ensemble acts. The show will last 90 minutes. The 6 solo performers judged best will give a repeat performance at a second 60-minute show, which will also feature 2 ensemble acts. Each solo act lasts x minutes, and each ensemble act lasts y minutes. Which system of equations below could be solved to find the length of each act?

6x + 2y = 90

12x + 2y = 60

6x - 2y = 90

12x - 2y = 60

12x + 2y = 90

6x + 2y = 60

12x - 2y = 90

6x - 2y = 60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Whole Foods, you can purchase 3 pounds of raspberries and 5 pounds of strawberries for $42. You can purchase 5 pounds of raspberries and 3 pounds of strawberries for $38. Which system of equations below could be used to find out the price of each pound of raspberries and strawberries?

3r + 5s = 42

5r + 3s = 38

3r - 5s = 42

5r - 3s = 38

3r + 3s = 42

5r + 5s = 38

5r + 5s = 42

3r + 3s = 38

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Whole Foods, you can purchase 3 pounds of raspberries and 5 pounds of strawberries for $42. You can purchase 5 pounds of raspberries and 3 pounds of strawberries for $38. What is the price for each pound of strawberries?

Each pound of strawberries costs $3.

Each pound of strawberries costs $4.

Each pound of strawberries costs $5.

Each pound of strawberries costs $6.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Lisa goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales, the school sold 4 senior citizen tickets and 5 student tickets for a total of $102. The school took in $126 on the second day by selling 7 senior tickets and 5 student tickets. Which answer below shows the correct price of each senior citizen ticket and each student ticket?

$8 for a senior ticket, $12 for a student ticket

$8 for a senior ticket, $14 for a student ticket

$12 for a senior ticket, $8 for a student ticket

$14 for a senior ticket, $8 for a student ticket

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?