Two Step Equation Word Problem

Two Step Equation Word Problem

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying decimals

Multiplying decimals

6th - 7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

15 Qs

Slope Quiz

Slope Quiz

9th Grade

20 Qs

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

Unit 2 Mid-Unit Quiz Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Multi-Step Equations Word Problems

Multi-Step Equations Word Problems

8th Grade

20 Qs

Rate of Change

Rate of Change

8th - 9th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Week 6  in class review 7.rp.3

Week 6 in class review 7.rp.3

6th - 9th Grade

20 Qs

Two Step Equation Word Problem

Two Step Equation Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS.7.EE.B.4A, CCSS.HSA.CED.A.3, 8.17

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?

2 miles 

4 miles

0.50 mile

-4 miles 

Tags

8.17

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?

2 miles 

4 miles

0.50 mile

-4 miles 

Tags

8.17

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. How many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent?

120 miles

100 miles

110 miles

150 miles

Tags

8.17

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?