Two Step Equation Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?
2 miles
4 miles
0.50 mile
-4 miles
Tags
8.17
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Taxi company A charges $8.00 to get into the cab and $0.75 per mile. Taxi company B charges $6.00 to get into a cab and $1.25 per mile. How many miles would the cost be the same for both companies?
2 miles
4 miles
0.50 mile
-4 miles
Tags
8.17
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. How many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent?
120 miles
100 miles
110 miles
150 miles
Tags
8.17
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Interpreting Slope and Intercepts

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Word problems, creating linear equations, Review

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
Slope Quiz

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Word Problems: Variables on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
21 questions
Decimals (Multiply and Divide)

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
8th- Inequalities Word Problems

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Decimal Multiplication and Divison

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade