If you divide 6.8 by 2, what is the quotient?
Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.4
4.2
5.6
3.4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 0.75 cups of sugar. If you need to make 3 batches, how much sugar do you need in total?
2.25 cups
4 cups
3.5 cups
1.5 cups
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you have $12.50 and you want to buy 5 notebooks of equal price, how much does each notebook cost?
$3.00
$1.50
$2.00
$2.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you have 3.6 liters of water and you pour it equally into 4 bottles, how much water is in each bottle?
0.9 liters
1.2 liters
0.6 liters
2 liters
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday 57 people rent skates at Stardust Skate Center. It costs $2.59 to rent skates. How much money does the rink make in skate rentals on Tuesday?
$259.00
$1,476.30
$147.63
$2590.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?
$2,130
$21.30
$21.03
None of the above
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sells 2.5 pounds of apples for $6.25. How much would 1 pound of apples cost?
$4.50
$3.75
$2.50
$5.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Multiplying with Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
10.2 Number Patterns in Tables

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Unit Rates and Percentages

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rational Number Quest Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade