Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.3E - Multiplication of Decimals: Word Problems

5.3E - Multiplication of Decimals: Word Problems

5th Grade

15 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

Rates and Proportions Study Guide

Rates and Proportions Study Guide

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Convert Customary Units of Weight

Convert Customary Units of Weight

4th - 5th Grade

20 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

6th Grade

16 Qs

FSA Grade 7 The Number System

FSA Grade 7 The Number System

7th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

Multiplying and Dividing Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you divide 6.8 by 2, what is the quotient?

2.4

4.2

5.6

3.4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 0.75 cups of sugar. If you need to make 3 batches, how much sugar do you need in total?

2.25 cups

4 cups

3.5 cups

1.5 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have $12.50 and you want to buy 5 notebooks of equal price, how much does each notebook cost?

$3.00

$1.50

$2.00

$2.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have 3.6 liters of water and you pour it equally into 4 bottles, how much water is in each bottle?

0.9 liters

1.2 liters

0.6 liters

2 liters

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Tuesday 57 people rent skates at Stardust Skate Center. It costs $2.59 to rent skates. How much money does the rink make in skate rentals on Tuesday?

$259.00

$1,476.30

$147.63

$2590.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

$2,130

$21.30

$21.03

None of the above

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sells 2.5 pounds of apples for $6.25. How much would 1 pound of apples cost?

$4.50

$3.75

$2.50

$5.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?