Coordinate Plane Review

Coordinate Plane Review

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Week 1:  1-15-2021 Math 2 OLP

Week 1: 1-15-2021 Math 2 OLP

8th - 10th Grade

20 Qs

Reflections and Translations

Reflections and Translations

8th Grade

20 Qs

Translations and Reflections

Translations and Reflections

10th Grade

17 Qs

Reflections

Reflections

8th Grade

20 Qs

Translation & Reflection

Translation & Reflection

8th Grade

14 Qs

Translations, Reflections, Dilations Review

Translations, Reflections, Dilations Review

8th - 9th Grade

20 Qs

Translations & Reflections

Translations & Reflections

8th - 9th Grade

10 Qs

Transformations (Translations, Reflections & Rotations)

Transformations (Translations, Reflections & Rotations)

8th Grade

20 Qs

Coordinate Plane Review

Coordinate Plane Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A' (4, -3)

A' (7, -5)

A' (1, 2)

A' (-1, 1)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which pair of linear equations would be parallel?

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Amanda graphed line m and n on a coordinate plane, as shown. Which of the following statements is true?

The slope of line m is greater than the slope of line n.

The slope of line n is greater than the slope of line m.

The x-intercept of line m is greater than the x-intercept of line n.

The x-intercept of line n is greater than the x-intercept of line m.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

David wants to purchase some pens. The pens he likes cost $2 each, not including tax. This is represented by the graph in the coordinate plane. Which is an equation for the graph of the line?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph represents y, the cost in dollars of x pounds of salad at a salad bar. What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?

$0.50 per pound

$1.00 per pound

$2.00 per pound

$4.00 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the equations represent the line shown on the coordinate grid?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If a line contains the points in the table, which is the equation of the line?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?