Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz sobre Poliedros e Sólidos

Quiz sobre Poliedros e Sólidos

12th Grade - University

15 Qs

Measure of Center

Measure of Center

9th - 10th Grade

11 Qs

Groundwork: Fractions

Groundwork: Fractions

12th Grade

14 Qs

Latihan Soal UN Matematika

Latihan Soal UN Matematika

12th Grade

10 Qs

Quiz 2 First Order DE

Quiz 2 First Order DE

University

10 Qs

hypothesis testing

hypothesis testing

11th - 12th Grade

16 Qs

Estatística e Probabilidade para 9º Ano

Estatística e Probabilidade para 9º Ano

9th Grade

15 Qs

NATIONAL MATHEMATICS DAY

NATIONAL MATHEMATICS DAY

5th Grade - Professional Development

10 Qs

Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.EE.B.7, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 24 cookies?

5

3

2

4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 6 batteries cost $7.50. At this rate, how much would a package of 3 batteries cost?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of cats to dogs at the animal shelter was 4 to 5. If there are 25 dogs, how many cats were there?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

5 candy bars weigh 15 ounces. What is the weight of 36 candy bars?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

8

7

5

1

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ethan, Hannah, and Harper are on a road trip. They notice that their car travels 360 miles in 6 hours. They start wondering, 'If we keep this pace, how far can we travel in 9 hours?'

270 miles

450 miles

540 miles

720 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?