Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

9th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mastering Decimal Problems: Addition & Subtraction Fun!

Mastering Decimal Problems: Addition & Subtraction Fun!

4th Grade - University

10 Qs

Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

Estimating Costs and Quantities with Rational Numbers

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Proportions: Solve Real-World Word Problems

Mastering Proportions: Solve Real-World Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems Proportions

Solving Word Problems Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Proportion Practical Problems

Proportion Practical Problems

7th Grade - University

15 Qs

Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

6th Grade - University

15 Qs

Decimal Word Problems: Solve & Estimate with Fun!

Decimal Word Problems: Solve & Estimate with Fun!

5th Grade - University

10 Qs

Proportion Ratio Word Problems

Proportion Ratio Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Solve Proportions from Word Problems

Solve Proportions from Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 24 cookies?

5

3

2

4

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 6 batteries cost $7.50. At this rate, how much would a package of 3 batteries cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of cats to dogs at the animal shelter was 4 to 5. If there are 25 dogs, how many cats were there?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

5 candy bars weigh 15 ounces. What is the weight of 36 candy bars?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

8

7

5

1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ethan, Hannah, and Harper are on a road trip. They notice that their car travels 360 miles in 6 hours. They start wondering, 'If we keep this pace, how far can we travel in 9 hours?'

270 miles

450 miles

540 miles

720 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?