Solving Multi-Step Real World Problems With Expressions

Solving Multi-Step Real World Problems With Expressions

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 4-Fractions operations

Module 4-Fractions operations

6th Grade

20 Qs

Multi-Step Word Problems With Multiple Operations

Multi-Step Word Problems With Multiple Operations

5th Grade - University

15 Qs

5.3L

5.3L

5th Grade

13 Qs

Function Rules Word Problems

Function Rules Word Problems

9th Grade

10 Qs

Multi Step Problems Word Problems Whole Numbers

Multi Step Problems Word Problems Whole Numbers

5th Grade - University

15 Qs

Interpreting Remainders

Interpreting Remainders

4th - 5th Grade

20 Qs

Multiple Step Word Problems

Multiple Step Word Problems

5th Grade - University

19 Qs

Multi Step Rational Word Problems

Multi Step Rational Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Solving Multi-Step Real World Problems With Expressions

Solving Multi-Step Real World Problems With Expressions

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 5.NBT.B.5, 4.OA.A.2

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ms. Gonzalez packs 45 boxes with limes. Each box holds 100 limes. How many limes can Ms. Gonzalez pack into these boxes?

4,005

450

145

4,500

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A season pass to Fiesta Texas cost $100. A total of 125 people paid for a season pass. What was the total cost of the season passes?

$225

$12,500

$12,005

$1,250

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Miss Moreno bought 18 juice boxes and 18 water bottles for the class party. There are 22 students in the class. How many drinks will be left over after everyone has one thing to drink?

14

16

40

30

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jennie makes quilts. She can make 7 quilts with 21 yards of material. How many yards of material would be required to make 12 quilts?

40 yards

36 yards

147 yards

84 yards

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Thursday, ShopRite sold 210 pounds of produce. On Friday they sold twice that amount. On Saturday they only sold 130 pounds. How much more produce did they sell on Friday than Saturday?

290 pounds

80 pounds

340 pounds

440 pounds

Tags

CCSS.4.OA.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Grace started her own landscaping business. She charges $16 an hour for mowing lawns and $25 for pulling weeds. In September she mowed lawns for 63 hours and pulled weeds for 9 hours. How much money did she earn in September?

$1,233

$2,952

$1,719

$2,800

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms. Cangiano's class is collecting aluminum cans for a recycling project. George brings in 3 bags with 10 cans in each bag. Ava brings in 6 bags with 11 cans in each bag. How many cans do they have so far?

96 cans

30 cans

33 cans

90 cans

Tags

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics