Identifying proportional relationships: If 5 apples cost $2.50, how much will 8 apples cost?
Ratio Problem Real Life

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$3.00
$4.00
$6.50
$5.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using proportions to solve problems: If 4 bags of rice cost $20, how much will 7 bags cost?
$35
$40
$30
$25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Using proportions to solve problems: If it takes 3 hours for 5 workers to complete a project, how long will it take 8 workers to complete the same project?
5 hours
1.875 hours
2.5 hours
10 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Applying ratios and proportions in real-life scenarios: A recipe calls for 2 cups of flour and 1 cup of sugar. If you want to double the recipe, how much sugar do you need?
1 cup
3 cups
4 cups
2 cups
5.
MATH RESPONSE QUESTION
1 min • 1 pt
Problem #36 b
MODELING REAL LIFE: You create a post on a social media site and tag six friends. In the second round, each of your friends tags six people. The process continues.
b. In which round will 1296 people be tagged?
1296 people will be tagged in round ____
Mathematical Equivalence
ON
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In class 5 there are 2 girls for every 3 boys. There are 30 children in the class. How many boys are there?
18
12
19
1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A machine produces 6 yards of yarn in 2 minutes. How many yards of yarn can it produce in 1 hour?
120
87
180
179
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Math Fractions (Addition, Subtraction, Multiplication and Division)

Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
Rates Proportions and Applications

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Converting Measurements

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Math 8 - Statistics Quiz

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Converting Measurements Between Systems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Key Feature of a Linear Equation

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Mixture and Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Multistep Ratio Problems

Quiz
•
4th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade