You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Missing Values in Proportions and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Coco is packing kettle corn into bags for snacks. She knows that she packs 6.4 ounces into 4 bags. She creates the following table to find other values for the number of ounces packed to the number of bags used in the same proportion.
Using the first row, Coco (a) to find the missing value for the second row. If she uses the first row to find the value in the third row, Coco will (b) .
divides by 4
multiply by 2.25
subtracts by 4
multiplies by 4
subtracts 2.25
divide 2.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
9 gallons
5 gallons
11 gallons
40 gallons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade