Piecewise Word Problems

Piecewise Word Problems

12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Area of Rectangular

Area of Rectangular

5th Grade - University

17 Qs

Model and Solve One-Variable, Two-Step Equations and Inequalities

Model and Solve One-Variable, Two-Step Equations and Inequalities

6th Grade - University

13 Qs

Measurement inches and half inch

Measurement inches and half inch

KG - University

16 Qs

Equations and Inequalities on Both Sides

Equations and Inequalities on Both Sides

8th Grade - University

10 Qs

Area of Rectangle Word Problems

Area of Rectangle Word Problems

4th Grade - University

15 Qs

Go Math Area

Go Math Area

3rd Grade - University

17 Qs

Interpreting Piecewise Functions

Interpreting Piecewise Functions

9th Grade - University

14 Qs

Piecewise Word Problems

Piecewise Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the graph above to determine the cost of 40 shirts:

$10

$15

$40

$100

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Your cell phone plan costs $75 dollars a month and gives you unlimited talk and 500 text messages per month. After 500 text messages it costs $0.10 per text you send.

Is this the correct piecewise function?

Yes

No

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this the correct piecewise function for the below statement? If you earned up to $165,000 a country taxes you at a rate of 7.6%. If you earned over $165,000 and up to $600,000, you paid a fixed amount of $8,124. Write a piecewise function to represent the taxes paid in dollars between $0 and $600,000.

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Suppose a carpet store sells carpet for $10 per square yard yard for the 100 sq yards purchased, and then lowers the price to $7 per square yard after the first 100 yards have been purchased. Find a function, C = f(x), that gives the cost of purchasing any number of square yards of carpet between 0 and 200 square yards. Is this the correct piecewise function for this statement?

Yes

No

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much does it cost for 50 square yards?

$500

$50

$350

$400

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Suppose a carpet store sells carpet for $10 per square yard for the 100 sq yards purchased, and then lowers the price to $7 per square yard after the first 100 yards have been purchased.


How much does it cost for 170 square yards?

$490

$1000

$1,490

$1,680

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your cell phone plan costs $75 dollars a month and gives you unlimited talk and 500 text messages per month. After 500 text messages it costs $0.10 per text you send. If you were to create a piecewise function, what would the input, x represent? What would the output, f(x) represent?

x represents the number of text messages sent.

f(x) represents the cost of the cell phone plan.

x represents the cost of the cell phone plan.

f(x) represents the number of text messages sent.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?