Real World Linear Problem

Real World Linear Problem

12th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving and Graphing Inequalities in Two Variables

Solving and Graphing Inequalities in Two Variables

9th Grade - University

15 Qs

Equation Word Problems No Negatives

Equation Word Problems No Negatives

7th Grade - University

14 Qs

Solve Real World Problems Using Addition Subtraction Division And Multiplication

Solve Real World Problems Using Addition Subtraction Division And Multiplication

6th Grade - University

18 Qs

Difference of Squares

Difference of Squares

9th - 12th Grade

15 Qs

Real World Linear Problems

Real World Linear Problems

9th Grade - University

13 Qs

Math Reflections

Math Reflections

7th Grade - University

15 Qs

(Adv) Solving Equations, Word Problems

(Adv) Solving Equations, Word Problems

8th - 12th Grade

17 Qs

Linear Inequalities and Systems of Inequalities

Linear Inequalities and Systems of Inequalities

9th - 12th Grade

15 Qs

Real World Linear Problem

Real World Linear Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

You are selling drinks at the carnival to raise money. You sell lemonade for $2 per cup and orange drinks for $3 per cup. Your sales totaled $240. Let x be the number of cups of lemonade and y be the number of orange drinks.


Write an equation to represent the situation

2x - 3y = 240

3y - 2x = 240

2x + 3y = 240

2 + 3 = 240

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

Which of the following situations could be descried by the equation y= -25x + 120

There are 120 people in the football stadium, and 25 more are entering each hour.

A plumber charges $25 for a house call and $120 per hour.

A teacher has 120 students. Her third period has 25 students

There are 120 gallons of water in a tank. It releases water at a rate of 25 gallons per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 3 pts

Linda bought a Bloodgood Japanese Maple tree. In two years, the tree was 7' tall and in 10 years the tree grew to its mature height of 15'. Write an equation in slope-intercept form that shows the number of years, t, it takes to reach a certain height, h.

h = - t + 9

h = t + 5

h = t - 9

h = -t + 5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12

12 + 8t = 1500

1500 + 8t = 12t

8t = 12t + 1500

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jason says that 10 less than one third of his age is 11 years old.  How old is Jason?

3 years old

7 years old

57 years old

63 years old

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes

5 boxes

6 boxes

7 boxes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?

4 cabins

44 cabins

59 cabins

74 cabins

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?