Electrical Energy Calculations

Electrical Energy Calculations

9th - 10th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Energy Cost Calculations

Energy Cost Calculations

9th - 10th Grade

6 Qs

Calculating Electrical Energy

Calculating Electrical Energy

9th - 10th Grade

6 Qs

Electrical Appliances

Electrical Appliances

8th - 10th Grade

10 Qs

F5 Chapter 3.4 Electrical energy and power

F5 Chapter 3.4 Electrical energy and power

9th Grade

10 Qs

Test 6.4 Calculating Cost of Electrical Energy

Test 6.4 Calculating Cost of Electrical Energy

8th - 9th Grade

6 Qs

Practical Electricity 2

Practical Electricity 2

9th Grade

5 Qs

Electricity

Electricity

10th Grade

8 Qs

Elektroenerģijas iegūšana un efektīva lietošana 9.kl.

Elektroenerģijas iegūšana un efektīva lietošana 9.kl.

9th Grade

7 Qs

Electrical Energy Calculations

Electrical Energy Calculations

Assessment

Quiz

Physics

9th - 10th Grade

Hard

NGSS
HS-PS3-1

Standards-aligned

Created by

Charles Martinez

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A space heater plugged into a 120 V outlet carries a current of 12.5 amps. The heater is run for 4 hours. How much energy is used by this heater?

6000 kWh

6 kWh

38.4 kWh

2.4 kWh

Tags

NGSS.HS-PS3-1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A hair dryer with 8Ω of resistance is on a 120V circuit and is used for 15min. How much energy is used?

27 kWh

1800 kWh

450 kWh

0.45 kWh

Tags

NGSS.HS-PS3-1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The meter reading at a home on the first of May is 46831. The meter reading at the same home on the first of June is 48423. How much did the monthly energy cost if the price per kWh is 0.07263.

$1592.00

$159.20

$115.63

$3.40

Tags

NGSS.HS-PS3-1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much does it cost to operate a TV for a month if the TV uses 110 V in a 0.33 amp circuit and is operated for 6 hours a day. The cost per kWH is $0.08112

$530.04

$4.87

$0.02

$0.53

Tags

NGSS.HS-PS3-1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How much energy did a restaurant use if the meter reading was 234572 on July 1st and was then 251172 on August 1st

16600 kWh

1.07 kWh

485744 kWh

58917918380 kWh

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If you have 26 light bulbs in your home, each 60 watts, how much does it cost to operate them, on average, for 2.5 hours a day, for a month? The cost of electrical energy from the utility company is $0.100496.

$391.93

$11,578.03

$15.07

$11.75

Tags

NGSS.HS-PS3-1