Checkin A - Mock (1-11) Form B

Checkin A - Mock (1-11) Form B

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns!

Solving Multi-Step Equations: Find the Unknowns!

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Systems: Solve with Substitution & Elimination

Mastering Systems: Solve with Substitution & Elimination

7th Grade - University

10 Qs

Solving Animal and Object Equations: Word Problems for 6th Grade

Solving Animal and Object Equations: Word Problems for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Mastering Ratios: Fun Proportion Problems for Grade 6

Mastering Ratios: Fun Proportion Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Solving Word Problems with Diagrams and Equations

Solving Word Problems with Diagrams and Equations

5th Grade - University

10 Qs

Grade 5 Math: Ratios, Proportions, and Basic Algebra

Grade 5 Math: Ratios, Proportions, and Basic Algebra

5th Grade - University

10 Qs

Ratio

Ratio

7th Grade - University

8 Qs

Exploring Ratios and Unit Rates in Daily Life

Exploring Ratios and Unit Rates in Daily Life

6th Grade - University

10 Qs

Checkin A - Mock (1-11) Form B

Checkin A - Mock (1-11) Form B

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

NC.7.RP.1, NC.7.RP.3, NC.7.RP.2

Standards-aligned

Created by

Norman Mitchell

Used 1+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

A gardener is planting a flower bed and wants the ratio of roses to tulips to be 2 1/4 : 3 3/8. Calculate the unit rate of roses to tulips and use that information to determine which of the following statements are true. Select ALL that apply.

For every 2 roses, there are 1 1/2 tulips.

If the gardener plants 10 roses, they should plant 15 tulips.

The unit rate of tulips to roses is 3/2.

A flower bed with 20 flowers must contain 8 roses.

Tags

NC.7.RP.1

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

David is preparing for a camping trip. The outdoor store is having a sale on the following items:

• Flashlights: 2 pack for $9.00

• Batteries: 4 pack for $2.80

• Lanterns: 1 pack for $15.00

Calculate the unit rate of these items, and use that information to select ALL of the following statements that are correct. If necessary, round to the nearest penny.

David will spend $18.00 on flashlights if he buys 4 flashlights.

David will spend $7.00 on batteries if he buys 10 batteries.

David's total cost will be $26.80 if he buys 1 pack of flashlights, 2 packs of batteries, and 1 lantern.

David can buy 6 packs of batteries for $20.

Tags

NC.7.RP.1

3.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah bought 4 1/5 pounds of chicken for $13.86. What is the price per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if necessary.

Mathematical Equivalence

ON

Tags

NC.7.RP.1

4.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A student reads 75 1/4 pages in 2 1/2 hours. What is the student's reading rate in pages per hour? Round to the nearest full page.

Mathematical Equivalence

ON

Tags

NC.7.RP.1

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

A mountain climber is at an elevation of 14,250 feet. They ascend another 850 feet. They then descend 2/5 of their new elevation to reach a base camp. What are the climber's elevations after the initial ascent and after the descent to the base camp?

(a)   ​ (b)  

15,100 feet

13, 400 feet

9,060 feet
6,040 feet

Tags

NC.7.RP.3

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Using this information, which of these statements are true (Choose All that are correct)

The constant of proportionality for Cozy Candles data is $4.00 per candle.

The constant of proportionality for the Today’s Bliss data is $0.50 per candle.

The data shown for Cozy Candles represents a non-proportional linear relationship.

The data shown for the Today’s Bliss represents a non-proportional linear relationship.

The equation that represents the Today’s Bliss data is y = 0.5x.

Tags

NC.7.RP.2

7.

MATH RESPONSE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bakery makes a cake for $8 in ingredients and sells it for $24. What is the markup rate?

Mathematical Equivalence

ON

Tags

NC.7.RP.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?