Checkin A - Mock (1-11) Form B

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Norman Mitchell
Used 1+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
A gardener is planting a flower bed and wants the ratio of roses to tulips to be 2 1/4 : 3 3/8. Calculate the unit rate of roses to tulips and use that information to determine which of the following statements are true. Select ALL that apply.
For every 2 roses, there are 1 1/2 tulips.
If the gardener plants 10 roses, they should plant 15 tulips.
The unit rate of tulips to roses is 3/2.
A flower bed with 20 flowers must contain 8 roses.
Tags
NC.7.RP.1
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
David is preparing for a camping trip. The outdoor store is having a sale on the following items:
• Flashlights: 2 pack for $9.00
• Batteries: 4 pack for $2.80
• Lanterns: 1 pack for $15.00
Calculate the unit rate of these items, and use that information to select ALL of the following statements that are correct. If necessary, round to the nearest penny.
David will spend $18.00 on flashlights if he buys 4 flashlights.
David will spend $7.00 on batteries if he buys 10 batteries.
David's total cost will be $26.80 if he buys 1 pack of flashlights, 2 packs of batteries, and 1 lantern.
David can buy 6 packs of batteries for $20.
Tags
NC.7.RP.1
3.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah bought 4 1/5 pounds of chicken for $13.86. What is the price per pound of the chicken? Round your answer to the nearest cent, if necessary.
Mathematical Equivalence
ON
Tags
NC.7.RP.1
4.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A student reads 75 1/4 pages in 2 1/2 hours. What is the student's reading rate in pages per hour? Round to the nearest full page.
Mathematical Equivalence
ON
Tags
NC.7.RP.1
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
A mountain climber is at an elevation of 14,250 feet. They ascend another 850 feet. They then descend 2/5 of their new elevation to reach a base camp. What are the climber's elevations after the initial ascent and after the descent to the base camp?
(a) (b)
13, 400 feet
Tags
NC.7.RP.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Using this information, which of these statements are true (Choose All that are correct)
The constant of proportionality for Cozy Candles data is $4.00 per candle.
The constant of proportionality for the Today’s Bliss data is $0.50 per candle.
The data shown for Cozy Candles represents a non-proportional linear relationship.
The data shown for the Today’s Bliss represents a non-proportional linear relationship.
The equation that represents the Today’s Bliss data is y = 0.5x.
Tags
NC.7.RP.2
7.
MATH RESPONSE QUESTION
2 mins • 1 pt
A bakery makes a cake for $8 in ingredients and sells it for $24. What is the markup rate?
Mathematical Equivalence
ON
Tags
NC.7.RP.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Explore Animal Counts: Solve Systems of Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Linear Equations: Solve & Interpret Solutions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Solving Word Problems: Identifying Variables & Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Solving Word Problems with Diagrams and Equations

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Exploring Ratios in Everyday Life: A 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Exploring Ratios with Tape Diagrams: Grade 4 Challenge

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Grade 5 Math: Ratios, Proportions, and Basic Algebra

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Ratio Tables: Real-World Challenges for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade