
CYU 6.2 Identifying Proportional Relationships
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Melissa Fusco
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A table of values is given. Determine if the quantities are in a proportional relationship and, if so, what the unit rate is.
Yes, they are in a proportional relationship, and the unit rate is $2 per ticket.
No, they are not in a proportional relationship.
Yes, they are in a proportional relationship, and the unit rate is $3 per ticket.
Yes, they are in a proportional relationship, and the unit rate is $0.50 per ticket.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A table of values is given. Determine if the quantities are in a proportional relationship and, if so, find the unit rate.
Yes, the unit rate is 60 miles per hour
Yes, the unit rate is 1/60 mile per hour.
No, they are not in a proportional relationship.
Yes, the unit rate is 120 miles every 2 hours.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A table of values is given. Determine if the quantities are in a proportional relationship, and, if so, the unit rate.
Yes, they are in a proportional relationship and the unit rate is $1.60 per pound.
No, they are not in a proportional relationship.
Yes, they are in a proportional relationship and the unit rate is $0.625 per pound.
Yes, they are in a proportional relationship and the unit rate is $0.63 per pound.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jackson is planning a road trip and wants to calculate the fuel efficiency of his car. He records the distance traveled and the fuel used in gallons as shown below. Is the number of miles driven proportional to the amount of fuel used? If so, what is the unit rate?
Yes, unit rate is 21 miles per gallon.
Yes, unit rate is 1/12 miles per gallon.
No, they are not in a proportional relationship.
Yes, unit rate is 1 mile per gallon.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a relationship is proportional, what does every ratio in the relationship have in common?
A relationship is proportional if every ratio similplies to the same unit rate
A relationship is proportional if every ratio has whole numbers
A relationship is proportional if every ratio has division.
A relationship is proportional if every ratio has the same units.
Tags
CCSS.7.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Lily is making iced tea for a party. She uses the following table to keep track of the amount of iced tea mix she needs based on how much water she has. Determine if the amount of iced tea mix (in tablespoons) is proportional to the amount of water (in liters). How much iced tea mix would Lily add to 1 liter of water?
Yes, the amount of iced tea mix is proportional to the amount of water used. Lily would use 1/2 tablespoon of mix for 1 liter of water.
No, they are not in a proportional relationship.
Yes, the amount of iced tea mix is proportional to the amount of water used. Lily would use 2 tablespoons of mix for 1 liter of water.
Yes, the amount of iced tea mix is proportional to the amount of water used. Lily would use 1/4 tablespoon of mix for 1 liter of water.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
The table represents a (a) relationship because it does not have a (b)
Tags
CCSS.7.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Math 7 Quarter 2, Quiz 1
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Independent Tree Diagrams
Quiz
•
5th - 9th Grade
10 questions
Latihan soal KSN matematika SD
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
Unit 6 review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Fun Activity
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate and Math Problems
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
Integer review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Revision 2
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
