Comparing Decimals

Comparing Decimals

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math problems

Math problems

4th Grade

12 Qs

CA #2 Review

CA #2 Review

4th Grade

10 Qs

STAAR Review 5th Math

STAAR Review 5th Math

4th - 5th Grade

12 Qs

4th Grade Math Review

4th Grade Math Review

4th Grade

15 Qs

Estimating and Adding Decimal Fractions in Daily Life

Estimating and Adding Decimal Fractions in Daily Life

4th Grade - University

10 Qs

Math for 5 grade

Math for 5 grade

3rd - 5th Grade

11 Qs

Adding Decimals: Real-Life Math for Grade 3

Adding Decimals: Real-Life Math for Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals Test Review

Adding and Subtracting Decimals Test Review

4th - 5th Grade

15 Qs

Comparing Decimals

Comparing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Mariza Gonzalez

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Max has 0.75 liters of apple juice in his cup. His friend Sarah has 0.85 liters of orange juice in her cup. Who has more juice, and by how much?

Sarah has 0.10 liters more.

Sarah has 0.20 liters more

Max has 0.10 liters more

Max has 0.20 liters more

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tina is buying snacks at a store. She has $3.50 to spend. The cost of a pack of cookies is $2.95, and the cost of a bottle of water is $1.75. Which snack costs more, and how much more does it cost?

The pack of cookies cost $1.10 more.

The bottle of water is $1.20 more

The pack of cookies costs $1.20 more.

The bottle of water cost $1.10 more.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Lily read 1.2 hours of her book yesterday and 1.15 hours today. How much longer did she read yesterday compared to today?

Lily read 0.05 hours longer yesterday.

Lily read 0.1 hours more longer yesterday.

Lily read 1.10 hours yesterday

Lily read 0.15 hours yesterday

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Tom saved $12.75 last week and $12.50 this week. How much more did Tom save last week compared to this week?


Tom saved $0.35 more last week.

Tom saved $0.25 more last week.

Tom saved $1.25 more last week.

Tom saved $1.35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jack ran 3.25 kilometers on Monday and 3.3 kilometers on Tuesday. Did Jack run more on Tuesday or Monday? How much more?

Jack ran 0.05 kilometers more on Monday.

Jack ran 0.25 kilometers more on Monday.

Jack ran 0.15 kilometers more on Tuesday.

Jack ran 0.05 kilometers more on Tuesday.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A small pizza costs $8.99, and a medium pizza costs $10.50. Which pizza is more expensive, and by how much?


The medium pizza is more expensive.
$10.50 - $8.99 = $1.51 more.


The medium pizza is $1.51 more expensive.

The small pizza is $1.51 more expensive.

The medium pizza is $1.41 more expensive.

The small pizza is $1.41 more expensive.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah spent 2.5 hours at the pool yesterday and 2.75 hours today. How much more time did Sarah spend at the pool today compared to yesterday?

Sarah spent 0.45 hours more today.

Sarah spent 0.15 hours more today.

Sarah spent 0.25 hours more today.

Sarah spent 0.35 hours more today.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?