Max has 0.75 liters of apple juice in his cup. His friend Sarah has 0.85 liters of orange juice in her cup. Who has more juice, and by how much?
Comparing Decimals

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Mariza Gonzalez
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sarah has 0.10 liters more.
Sarah has 0.20 liters more
Max has 0.10 liters more
Max has 0.20 liters more
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tina is buying snacks at a store. She has $3.50 to spend. The cost of a pack of cookies is $2.95, and the cost of a bottle of water is $1.75. Which snack costs more, and how much more does it cost?
The pack of cookies cost $1.10 more.
The bottle of water is $1.20 more
The pack of cookies costs $1.20 more.
The bottle of water cost $1.10 more.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Lily read 1.2 hours of her book yesterday and 1.15 hours today. How much longer did she read yesterday compared to today?
Lily read 0.05 hours longer yesterday.
Lily read 0.1 hours more longer yesterday.
Lily read 1.10 hours yesterday
Lily read 0.15 hours yesterday
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tom saved $12.75 last week and $12.50 this week. How much more did Tom save last week compared to this week?
Tom saved $0.35 more last week.
Tom saved $0.25 more last week.
Tom saved $1.25 more last week.
Tom saved $1.35
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack ran 3.25 kilometers on Monday and 3.3 kilometers on Tuesday. Did Jack run more on Tuesday or Monday? How much more?
Jack ran 0.05 kilometers more on Monday.
Jack ran 0.25 kilometers more on Monday.
Jack ran 0.15 kilometers more on Tuesday.
Jack ran 0.05 kilometers more on Tuesday.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A small pizza costs $8.99, and a medium pizza costs $10.50. Which pizza is more expensive, and by how much?
The medium pizza is more expensive.
$10.50 - $8.99 = $1.51 more.
The medium pizza is $1.51 more expensive.
The small pizza is $1.51 more expensive.
The medium pizza is $1.41 more expensive.
The small pizza is $1.41 more expensive.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah spent 2.5 hours at the pool yesterday and 2.75 hours today. How much more time did Sarah spend at the pool today compared to yesterday?
Sarah spent 0.45 hours more today.
Sarah spent 0.15 hours more today.
Sarah spent 0.25 hours more today.
Sarah spent 0.35 hours more today.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Comparing and Subtracting Decimals in Everyday Life

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Comparisons for 4th Graders

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Adding Decimals: Real-Life Math for Grade 3

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
3.OA.8 Multi-step Word Problems

Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Decimals and Fractions: Real-Life Comparisons for 4th Graders

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Decimal Word Problems: Adding Up Adventures!

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Word Problems

Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade