Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios/Ratio Tables

Ratios/Ratio Tables

6th Grade

20 Qs

Ratios/Rates and Unit Rates

Ratios/Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

6th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio / Coordinate Plane Review

Ratio / Coordinate Plane Review

6th Grade

20 Qs

Rates, Ratios,Proportions,

Rates, Ratios,Proportions,

9th Grade

23 Qs

Ratios Review

Ratios Review

7th - 9th Grade

20 Qs

Ratios Review

Ratios Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Madalyn York

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of green circles to red circles?

3:2

2:2

3:3

2:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red circles to blue and purple circles?

3:2

2:3

2:5

5:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Select the answer choices that describe the ratio of purple circles to the total number of circles

2:2

2:3

6:6

2:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Matthew has 3 soccer balls and 2 basketballs. What is the ratio of soccer balls to the total number of balls?

3:2

2:3

3:5

2:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kylie made 24 cupcakes for her class party. 10 of them were vanilla, and the rest of them were chocolate. What is the ratio of vanilla cupcakes to chocolate cupcakes?

24:10

10:14

10:24

14:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Rylee bought 2 birthday cakes for $20. What is the unit rate for 1 birthday cake?

10:1

20:1

5:1

20:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A babysitter made $20 for 4 hours. What rate does the babysitter charge per hour?

$4 per hour
$5/hour
$20 per hour
$80/hr

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?