(2/13/2025) Review Worksheet

(2/13/2025) Review Worksheet

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving and Graphing Multistep Inequalities for 8th Grade

Solving and Graphing Multistep Inequalities for 8th Grade

8th Grade - University

10 Qs

Translating Real-Life Scenarios into Two-Step Inequalities

Translating Real-Life Scenarios into Two-Step Inequalities

8th Grade - University

10 Qs

Solving and Graphing Multistep Inequalities in Real Life

Solving and Graphing Multistep Inequalities in Real Life

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

Real-Life Inequalities: Translate and Solve for Grade 7

7th Grade - University

10 Qs

Solving and Graphing Inequalities in Real Life Scenarios

Solving and Graphing Inequalities in Real Life Scenarios

8th Grade - University

10 Qs

Real-Life Inequalities: Evaluating Expressions in Context

Real-Life Inequalities: Evaluating Expressions in Context

7th Grade - University

10 Qs

Equations & Inequalities: Real-World Word Problems

Equations & Inequalities: Real-World Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

7th Grade Inequalities: Solve and Graph Challenges

7th Grade Inequalities: Solve and Graph Challenges

7th Grade - University

10 Qs

(2/13/2025) Review Worksheet

(2/13/2025) Review Worksheet

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3

Standards-aligned

Created by

Crystal Sampson

Used 7+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A theater sells tickets for $12 each. The theater made $960 in ticket sales. How many tickets were sold?

80

75

100

120

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 3 bags of apples and 2 bags of oranges. Apples cost $4 per bag and oranges cost $3 per bag. The total cost was $30. How many bags of each fruit did you buy?

3 apples, 2 oranges

2 apples, 3 oranges

4 apples, 1 orange

1 apple, 4 oranges

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mary is saving for a video game that costs $60. She has $20 and saves $5 each week. How many weeks will it take her to save enough money?

8 weeks

6 weeks

10 weeks

12 weeks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 60 miles per hour. After driving for 3 hours, the driver takes a 1-hour break. How many miles did the car travel during the trip?

180 miles

240 miles

200 miles

150 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You are buying t-shirts for $12 each and jeans for $25 each. You spent a total of $90. Write and solve an equation to find how many t-shirts and jeans you bought.

3 t-shirts and 2 jeans

2 t-shirts and 3 jeans

4 t-shirts and 1 jean

1 t-shirt and 4 jeans

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A cell phone plan costs $30 per month plus $10 per gigabyte of data. You want to keep your bill under $80. Write and solve an inequality to find how many gigabytes of data you can use.

Less than 5 GB

Less than 4 GB

Less than 6 GB

Less than 3 GB

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You are going to a concert with some friends. Each ticket costs $25, and you want to spend no more than $150. Write and solve an inequality to determine how many tickets you can buy.

5 tickets

6 tickets

4 tickets

3 tickets

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?