Solving Multiplicative Comparison Word Problems with Bar Models

Interactive Video
•
Quizizz Content
•
Mathematics, Information Technology (IT), Architecture
•
1st - 6th Grade
•
Hard
02:59
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If Glenn has 3 cookies and Joshua has four times as many, how many cookies does Joshua have?
2.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
What phrase indicates a multiplicative comparison in word problems?
3.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If a red hat costs $18 and a blue hat costs $6, how many times more expensive is the red hat?
4.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
How many groups of $8 are needed to make $32?
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If a yellow lamp costs $8 and an orange lamp costs $32, how many times more does the orange lamp cost?
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Exploring Multiplication Comparisons in 4th Grade Math

•
6th - 10th Grade
Solving Multiplicative Comparison Word Problems with Bar Models

•
1st - 6th Grade
Solving Multiplicative Comparison Word Problems using Multiplication and Division

•
1st - 6th Grade
Multiplication and Multiplicative Comparison

•
4th - 6th Grade
Multiplicative Comparisons with Rufus and Ginger

•
2nd - 3rd Grade
Additive and Multiplicative Reasoning

•
4th - 8th Grade
Rabbit Farm (Distinguish multiplicative comparison from additive comparison)

•
4th - 6th Grade
Understanding Ratios in Cooking

•
4th - 5th Grade