What is the term used to describe the consistent price of milk per gallon across the state?
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive Video
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fluctuating rate
Dynamic rate
Constant proportionality
Variable proportionality
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When analyzing a graph to find a unit rate, what should you look for?
The highest point on the graph
A single quantity on the x-axis
The intersection of the axes
The slope of the line
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If one snack pack contains 120 calories, how many calories would three snack packs contain?
600 calories
480 calories
360 calories
240 calories
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How can you verify the unit rate on a graph?
By checking if the graph is a straight line
By multiplying other quantities by the unit rate and matching the y-axis points
By finding the midpoint of the graph
By comparing it to another graph
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of calories per snack pack if the graph shows 120 calories for one snack pack?
200 calories per snack pack
150 calories per snack pack
100 calories per snack pack
120 calories per snack pack
Similar Resources on Quizizz
6 questions
¿Qué es la energía? – ¿Sabías que?

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Represent Constraints in Story Problems Using Inequalities

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates Using Equations

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Solving Proportional Relationship Problems Using Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
4 questions
Analyzing Exponential Growth of Plants: Comparing Graphic Representations

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Graphing Rates on a Coordinate Plane: Setting up a Table

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Determining Unit Rate Using Multiplicative Inverse

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
22 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
FAST Math Review 1

Quiz
•
5th Grade