What is the primary method used to convert larger units to smaller units in this lesson?
Converting Units: Solving Real Life Word Problems with Multiple Conversions

Interactive Video
•
Quizizz Content
•
Mathematics, Life Skills
•
1st - 6th Grade
•
4 plays
•
Medium
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using a graph
Using a ruler
Using a table
Using a calculator
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the weight of one box of crackers in ounces?
80 ounces
64 ounces
48 ounces
32 ounces
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many ounces are in 5 pounds?
60 ounces
70 ounces
80 ounces
90 ounces
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the conversion factor used to convert pounds to ounces?
16
18
14
12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many pounds can Bag A hold at most?
13 pounds
12 pounds
11 pounds
10 pounds
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which bag can hold exactly 240 ounces?
Bag A
Bag B
None of the bags
Bag C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many boxes of crackers can Bag C hold?
4 boxes
5 boxes
7 boxes
6 boxes
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the weight of five boxes of crackers in ounces?
220 ounces
240 ounces
200 ounces
260 ounces
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total cost to fill bags B and C with crackers?
$11.00
$10.20
$9.35
$8.50
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one box of crackers?
$0.75
$0.80
$0.85
$0.90
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Converting Units of Measurement

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Capacity

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Solving Word Problems Involving Weight Using Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
11 questions
Unit Conversion and Box Capacity

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Metric

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Representing Weight Measurements with Diagrams and Conversions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Selecting the Most Appropriate Measurement Conversions

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Converting Units of Measurement: Solving Real World Weight Problems

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
22 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
FAST Math Review 1

Quiz
•
5th Grade