Real-Life Linear Expressions: Solve & Interpret Problems

Real-Life Linear Expressions: Solve & Interpret Problems

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7A - Chapter 1 Language of Algebra

Math 7A - Chapter 1 Language of Algebra

7th Grade

14 Qs

Real-World Expressions: Set Up and Solve Equations

Real-World Expressions: Set Up and Solve Equations

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Algebra: Simplifying and Evaluating Expressions

Real-Life Algebra: Simplifying and Evaluating Expressions

6th Grade - University

10 Qs

Linear Expressions Word Problems

Linear Expressions Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

4-1 Independent Review

4-1 Independent Review

7th Grade

8 Qs

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

Writing Linear Equations from Verbal Descriptions POL

9th Grade

10 Qs

Divide decimals by a whole number

Divide decimals by a whole number

5th - 6th Grade

10 Qs

Real-Life Linear Expressions: Solve & Interpret Problems

Real-Life Linear Expressions: Solve & Interpret Problems

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria has 5 more than twice the number of apples that John has. If John has x apples, write an expression for the number of apples Maria has. What does this expression equal if John has 4 apples?

10

13

15

8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $15, and a magazine costs $5. If you buy x magazines, write an expression for the total cost of the books and magazines. How much will it cost if you buy 3 magazines?

20

30

25

35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car rental company charges a flat fee of $20 plus $0.50 per mile driven. Write an expression for the total cost of renting a car for x miles. What is the total cost if you drive 100 miles?

$90

$100

$70

$50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Liam is saving money to buy a video game that costs $60. He currently has $20 and saves $5 each week. Write an equation to represent the number of weeks it will take for Liam to save enough money. How many weeks will it take?

8 weeks

12 weeks

10 weeks

6 weeks

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has a total of 120 apples. He sells x apples each day. Write an expression for the number of apples left after 3 days. How many apples are left if he sells 10 apples each day?

80

100

70

90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Samantha is making gift bags for a party. Each bag contains 3 candies and x toys. Write an expression for the total number of items in one gift bag. How many items are in a bag if she includes 4 toys?

10

5

7

8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A concert ticket costs $50, and there is a service fee of $10. Write an expression for the total cost of buying x tickets. What is the total cost if you buy 2 tickets?

120

90

110

100

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?