Mastering Decimal Division: Real-Life Scenarios for 5th Graders

Quiz
•
English
•
5th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A baker made 2.4 kg of dough and wants to divide it into 6 equal parts. How much dough will each part weigh?
1.2 kg
0.6 kg
0.4 kg
0.2 kg
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sarah bought 3.75 meters of ribbon and wants to cut it into pieces that are 0.25 meters long. How many pieces can she cut?
10
15
12
20
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 4.5 miles on 0.5 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
6 miles
4 miles
12 miles
9 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom has 5.6 liters of juice and wants to pour it into bottles that hold 0.7 liters each. How many full bottles can he fill?
8
10
9
7
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 1.2 cups of sugar. If you want to make half the recipe, how much sugar do you need?
1 cup of sugar
0.3 cups of sugar
0.6 cups of sugar
1.5 cups of sugar
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener has 3.6 square meters of soil and wants to plant flowers in 0.9 square meter sections. How many sections can he create?
5
4
6
3
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 2.5 kg of apples for $10. What is the price per kilogram of apples?
$2 per kg
$5 per kg
$6 per kg
$4 per kg
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
5th Grade Decimal Division: Whole & Decimal Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Estimating and Solving Real-Life Decimal Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Divisions and Real-World Multiplications Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Division: Word Problems & Models

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Division: Word Problems & Estimation

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Division in Real-Life Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Exploring Rational Numbers: Fractions, Decimals & Real Life

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade