Real-Life Proportions: Unit Rates & Practical Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you want to use 6 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
2 cups of sugar
5 cups of sugar
4 cups of sugar
3 cups of sugar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles using 8 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon for the car?
15 miles per gallon
30 miles per gallon
40 miles per gallon
20 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 apples cost $3, how much would 15 apples cost?
$9
$12
$15
$6
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has 120 students and 30 of them are in the band. What proportion of the students are in the band?
0.1
0.5
0.25
0.15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map shows that 1 inch represents 20 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?
60 miles
80 miles
100 miles
40 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 tablespoons of oil for every 2 cups of rice, how many tablespoons of oil are needed for 6 cups of rice?
8 tablespoons
14 tablespoons
10 tablespoons
12 tablespoons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit price per can?
$0.50
$0.75
$1.00
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Mastering Ratios: Real-Life Applications and Equivalents

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Everyday Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Ratios in Everyday Life: Grade 7 Quiz

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions: 6th Grade Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-World Unit Rate Problems for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade