A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you want to use 6 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
Real-Life Proportions: Unit Rates & Practical Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2 cups of sugar
5 cups of sugar
4 cups of sugar
3 cups of sugar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 240 miles using 8 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon for the car?
15 miles per gallon
30 miles per gallon
40 miles per gallon
20 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 apples cost $3, how much would 15 apples cost?
$9
$12
$15
$6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school has 120 students and 30 of them are in the band. What proportion of the students are in the band?
0.1
0.5
0.25
0.15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A map shows that 1 inch represents 20 miles. If two cities are 3 inches apart on the map, how far apart are they in real life?
60 miles
80 miles
100 miles
40 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 4 tablespoons of oil for every 2 cups of rice, how many tablespoons of oil are needed for 6 cups of rice?
8 tablespoons
14 tablespoons
10 tablespoons
12 tablespoons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 12 cans of soda for $6. What is the unit price per can?
$0.50
$0.75
$1.00
$0.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Real-World Unit Rate Problems for 5th Graders

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Mastering Ratios: Real-Life Applications and Equivalents

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exploring Unit Rates and Ratios in Everyday Scenarios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Ratios: Proportionality in Action

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions: 6th Grade Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade