A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?
Mastering Decimal Multiplication & Division Word Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$5.00
$4.50
$6.25
$3.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $10.50 and want to buy some notebooks that cost $2.75 each. How many notebooks can you buy?
2
4
5
3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.5 cups of sugar. If you want to make 3 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need?
1 cup
0.5 cups
2 cups
1.5 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
30 miles
45 miles
39 miles
25 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound of apples?
$2.00
$1.50
$1.25
$1.75
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle of water costs $0.89. If you buy 5 bottles, how much do you pay in total?
$4.45
$4.00
$5.00
$3.95
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 12.5 meters of ribbon. If you cut it into pieces that are 2.5 meters long, how many pieces do you have?
5
4
6
3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Applying Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Estimating Decimal Costs and Quantities in Everyday Life

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Estimating and Solving Real-Life Decimal Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Problems: Estimating Costs and Quantities

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Word Problems: Mastering Multiplication & Division

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade