Mastering Decimal Multiplication & Division Word Problems

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a pack of gum for $1.25. If you buy 4 packs, how much do you spend in total?
$5.00
$4.50
$6.25
$3.75
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $10.50 and want to buy some notebooks that cost $2.75 each. How many notebooks can you buy?
2
4
5
3
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.5 cups of sugar. If you want to make 3 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need?
1 cup
0.5 cups
2 cups
1.5 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
30 miles
45 miles
39 miles
25 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound of apples?
$2.00
$1.50
$1.25
$1.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle of water costs $0.89. If you buy 5 bottles, how much do you pay in total?
$4.45
$4.00
$5.00
$3.95
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 12.5 meters of ribbon. If you cut it into pieces that are 2.5 meters long, how many pieces do you have?
5
4
6
3
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Real-Life Decimal Addition: Word Problems & Models

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Mastering Decimal Multiplication & Division in Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Real-Life Decimal Multiplication: Costs and Weights Quiz

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Multiply and Divide Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Rounding Up: Real-Life Decimal Multiplication & Division

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Decimal Adventures: Adding, Subtracting, and Multiplying!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Multiplication Adventures: Whole Numbers & Decimals

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade