Decimal Multiplication: Applying Strategies & Models

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a pack of 2.5 kg of rice for $3.75. How much would 4 packs cost?
$15.00
$10.50
$12.25
$18.75
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 2.3 miles per gallon of gas, how much gas will it use to travel 15.5 miles?
6.74 gallons
8.50 gallons
7.10 gallons
5.25 gallons
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?
3 cups
4 cups
1.5 cups
2 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.99. If you buy 3 books, how much will you spend?
$36.00
$38.97
$40.50
$24.99
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gardener plants 1.2 meters of flowers in each row. If there are 5 rows, how many meters of flowers are planted in total?
5.2 meters
8 meters
7.5 meters
6 meters
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle holds 0.5 liters of juice. How many liters are in 8 bottles?
4 liters
10 liters
6 liters
2 liters
Tags
CCSS.3.MD.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fabric costs $2.25 per yard. If you buy 6.5 yards, how much will it cost?
$10.00
$16.50
$12.75
$14.63
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
Master Multi-Step Fraction Problems in Grade 5!

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Word Problems: Mastering Multiplication Skills

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Decimal Mastery: Multiplying with Place Value in Real Life

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Converting Measurements

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Measurement Conversions 6.RP.3

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions and Ratios: Real-Life Word Problems for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade