Decimal Multiplication: Applying Strategies & Models

Decimal Multiplication: Applying Strategies & Models

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems: Mastering Multiplication Skills

Decimal Word Problems: Mastering Multiplication Skills

6th Grade - University

10 Qs

Converting Within and Between Measurement Systems

Converting Within and Between Measurement Systems

6th Grade

15 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Metric and Customary Units

Metric and Customary Units

5th Grade

12 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Measurement Conversions 6.RP.3

Measurement Conversions 6.RP.3

6th Grade

12 Qs

Master Multi-Step Fraction Problems in Grade 5!

Master Multi-Step Fraction Problems in Grade 5!

5th Grade - University

9 Qs

Decimal Multiplication: Applying Strategies & Models

Decimal Multiplication: Applying Strategies & Models

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 2.5 kg of rice for $3.75. How much would 4 packs cost?

$15.00

$10.50

$12.25

$18.75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 2.3 miles per gallon of gas, how much gas will it use to travel 15.5 miles?

6.74 gallons

8.50 gallons

7.10 gallons

5.25 gallons

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?

3 cups

4 cups

1.5 cups

2 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you buy 3 books, how much will you spend?

$36.00

$38.97

$40.50

$24.99

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 1.2 meters of flowers in each row. If there are 5 rows, how many meters of flowers are planted in total?

5.2 meters

8 meters

7.5 meters

6 meters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 0.5 liters of juice. How many liters are in 8 bottles?

4 liters

10 liters

6 liters

2 liters

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fabric costs $2.25 per yard. If you buy 6.5 yards, how much will it cost?

$10.00

$16.50

$12.75

$14.63

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?