Real-Life Inequalities: Combining & Solving for Grade 7

Real-Life Inequalities: Combining & Solving for Grade 7

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Linear Inequalities

Graphing Linear Inequalities

9th Grade

10 Qs

Solving and Graphing Linear Inequalities

Solving and Graphing Linear Inequalities

8th - 10th Grade

10 Qs

System of Inequalities

System of Inequalities

9th - 12th Grade

10 Qs

Introduction to Inequalities

Introduction to Inequalities

6th - 8th Grade

15 Qs

Inequalities

Inequalities

7th - 9th Grade

15 Qs

Graphing and Interpreting Linear Inequalities in Real Life

Graphing and Interpreting Linear Inequalities in Real Life

9th Grade - University

10 Qs

6.08 Linear Inequalities for Home and Jobs

6.08 Linear Inequalities for Home and Jobs

10th Grade

12 Qs

Linear Pre-Assessment

Linear Pre-Assessment

8th - 9th Grade

13 Qs

Real-Life Inequalities: Combining & Solving for Grade 7

Real-Life Inequalities: Combining & Solving for Grade 7

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah has at least 3 times as many marbles as Tom. If Tom has x marbles, write an inequality to represent the situation.

S <= 3x

S >= 3x

S = 3x

S < 3x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A store sells notebooks for $2 each. If you want to spend no more than $20, write an inequality to show how many notebooks you can buy.

2x ≤ 20

3x ≤ 20

x < 10

2x + 5 ≤ 20

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. The sum of a number y and 5 is greater than 12. Write and solve the inequality to find the possible values of y.

y < 12

y < 7

y > 7

y = 7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. A recipe requires at least 4 cups of flour. If you already have x cups, write an inequality to express how much more flour you need.

x < 4

4 - x > 0

4 - x < 0

x + 4 < 0

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A car can travel at most 300 miles on a full tank. If it uses 25 miles per gallon, write an inequality to find out how many gallons of gas it can use.

gallons_used <= 15

gallons_used <= 12

gallons_used <= 8

gallons_used <= 10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. The total cost of a party is at least $150. If you spend x dollars on food and y dollars on decorations, write an inequality to represent this.

x + y > 150

x + y = 150

x + y < 150

x + y >= 150

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A student needs to score at least 75% on a test to pass. If the test has 40 questions, write an inequality to find the minimum number of questions they need to answer correctly.

25

35

30

40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?