A bakery sells cupcakes for $2 each. If you buy 'x' cupcakes, how much will you spend? Write the function rule for the total cost.
Translate Words to Numbers: Fun Function Rules Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
total cost = 2 / x
total cost = 2 + x
total cost = 2 * x
total cost = x + 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car rental company charges a flat fee of $30 plus $0.50 per mile driven. If you drive 'x' miles, what is the total cost? Write the function rule.
C(x) = 30 + 0.50x^2
C(x) = 30 - 0.50x
C(x) = 30 + 0.50x
C(x) = 30 + 0.25x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A movie theater sells tickets for $10 each. If 'x' tickets are sold, how much money is made? Write the function rule for total revenue.
Revenue = 10 + x
Revenue = 10 * x
Revenue = 10 - x
Revenue = 5 * x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is collecting cans for a food drive. If each class collects 'x' cans and there are 4 classes, how many cans are collected in total? Write the function rule.
4 * x
x + 4
2 * x
x - 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A toy store has a sale where each toy costs $15. If you buy 'x' toys, how much do you spend? Write the function rule for the total cost.
Total Cost = 10 * x
Total Cost = x + 15
Total Cost = 15 + x
Total Cost = 15 * x
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A library has 'x' books on a shelf. If they add 10 more books, how many books will there be in total? Write the function rule.
T(x) = x * 10
T(x) = x - 10
T(x) = x / 10
T(x) = x + 10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer sells apples for $3 each. If he sells 'x' apples, how much money does he make? Write the function rule for total earnings.
E(x) = 2 * x
E(x) = 3 * x
E(x) = 3 + x
E(x) = x + 3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym charges a monthly fee of $20 plus $5 for each class attended. If 'x' classes are attended, what is the total cost? Write the function rule.
Total Cost = 20 + 5 * x
Total Cost = 20 - 5 * x
Total Cost = 20 + x
Total Cost = 5 + 20 * x
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pet store sells fish for $4 each. If you buy 'x' fish, how much will you pay? Write the function rule for the total cost.
Total cost = 4 + x
Total cost = x + 4
Total cost = 4 * x
Total cost = 2 * x
Similar Resources on Quizizz
12 questions
2021 Fall Semester Exam Review #3

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Functions, Tables, and Graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Equations from Tables and Graphs

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Writing Function Rules

Quiz
•
9th - 12th Grade
9 questions
Writing a Function Rule

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Writing Equations From A Table & Real-World Situations

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Creating and Interpreting Function Rules for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade