Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade math

6th Grade math

6th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

6th Grade

10 Qs

Estimating Decimal Costs and Quantities in Everyday Life

Estimating Decimal Costs and Quantities in Everyday Life

5th Grade - University

10 Qs

Estimating Costs and Quantities in Real Life

Estimating Costs and Quantities in Real Life

7th Grade - University

10 Qs

Writing and Solving Proportions

Writing and Solving Proportions

7th Grade

15 Qs

Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a toy for $12.50. If you buy 3 toys, how much will you spend in total?

$45.00

$25.00

$37.50

$30.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $50.00 and you want to buy 4 books that cost $7.25 each. How much money will you have left after your purchase?

$30.00

$15.00

$10.50

$21.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need in total?

1.5 cups

3 cups

2 cups

4 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You are running a lemonade stand and sell each cup for $1.25. If you sell 20 cups, how much money do you make?

$25.00

$30.00

$20.00

$15.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 15.6 miles on 1 gallon of gas. How many gallons of gas will it need to travel 78 miles?

5

3

6

10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound of apples?

$1.50

$2.00

$1.75

$1.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza costs $8.50. If you want to buy 2 pizzas and share them with 5 friends, how much does each person pay?

$3.50

$2.83

$4.25

$5.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?