A store sells a toy for $12.50. If you buy 3 toys, how much will you spend in total?
Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

Quiz
•
English, Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$45.00
$25.00
$37.50
$30.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $50.00 and you want to buy 4 books that cost $7.25 each. How much money will you have left after your purchase?
$30.00
$15.00
$10.50
$21.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need in total?
1.5 cups
3 cups
2 cups
4 cups
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You are running a lemonade stand and sell each cup for $1.25. If you sell 20 cups, how much money do you make?
$25.00
$30.00
$20.00
$15.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 1 gallon of gas. How many gallons of gas will it need to travel 78 miles?
5
3
6
10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound of apples?
$1.50
$2.00
$1.75
$1.25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza costs $8.50. If you want to buy 2 pizzas and share them with 5 friends, how much does each person pay?
$3.50
$2.83
$4.25
$5.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Estimating Decimal Costs and Quantities in Everyday Life

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Estimating and Applying Decimals in Real-Life Scenarios

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Decimals in Action: Adding and Subtracting in Real Life

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Writing and Solving Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Units of Measure

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Mastering Decimal Multiplication & Division in Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade