Decimals in Action: Multiply and Divide in Real Life

Quiz
•
English, Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells a toy for $12.50. If you buy 3 toys, how much will you spend in total?
$45.00
$25.00
$37.50
$30.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have $50.00 and you want to buy 4 books that cost $7.25 each. How much money will you have left after your purchase?
$30.00
$15.00
$10.50
$21.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches of the recipe, how many cups of sugar do you need in total?
1.5 cups
3 cups
2 cups
4 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You are running a lemonade stand and sell each cup for $1.25. If you sell 20 cups, how much money do you make?
$25.00
$30.00
$20.00
$15.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 1 gallon of gas. How many gallons of gas will it need to travel 78 miles?
5
3
6
10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound of apples?
$1.50
$2.00
$1.75
$1.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pizza costs $8.50. If you want to buy 2 pizzas and share them with 5 friends, how much does each person pay?
$3.50
$2.83
$4.25
$5.00
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
10.2 Number Patterns in Tables

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Estimating and Applying Decimals in Real-Life Scenarios

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Mastering Ratios and Proportions in Everyday Life

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Units of Measure

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Mastering Decimal Multiplication in Real-Life Scenarios

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Estimating Decimal Costs and Quantities in Everyday Life

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade