Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the unit rate of flour to sugar?
1 cup of flour per cup of sugar
3 cups of sugar per cup of flour
1.5 cups of flour per cup of sugar
2 cups of flour per cup of sugar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
40 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 4 apples for $2. What is the cost of one apple?
$0.25
$1.00
$2.00
$0.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
10 km/h
12 km/h
8 km/h
15 km/h
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 6 notebooks cost $12, how much does one notebook cost?
$4
$2
$1
$3
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 8 ounces of cheese for every 4 servings. How much cheese is needed for 10 servings?
16 ounces
24 ounces
20 ounces
12 ounces
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A painter can paint 3 rooms in 6 hours. How long will it take to paint 1 room?
3 hours
4 hours
2 hours
1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Math 6 (Module1 ) Understanding Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios and Rates: Solve Real-Life Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
13 questions
Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade