A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the unit rate of flour to sugar?
Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Quiz
•
English, Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1 cup of flour per cup of sugar
3 cups of sugar per cup of flour
1.5 cups of flour per cup of sugar
2 cups of flour per cup of sugar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
40 miles per gallon
25 miles per gallon
30 miles per gallon
35 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 4 apples for $2. What is the cost of one apple?
$0.25
$1.00
$2.00
$0.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?
10 km/h
12 km/h
8 km/h
15 km/h
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 6 notebooks cost $12, how much does one notebook cost?
$4
$2
$1
$3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 8 ounces of cheese for every 4 servings. How much cheese is needed for 10 servings?
16 ounces
24 ounces
20 ounces
12 ounces
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A painter can paint 3 rooms in 6 hours. How long will it take to paint 1 room?
3 hours
4 hours
2 hours
1 hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate Skills Quiz

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade