Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Assessment

Quiz

English, Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. What is the unit rate of flour to sugar?

1 cup of flour per cup of sugar

3 cups of sugar per cup of flour

1.5 cups of flour per cup of sugar

2 cups of flour per cup of sugar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles on 5 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

40 miles per gallon

25 miles per gallon

30 miles per gallon

35 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 4 apples for $2. What is the cost of one apple?

$0.25

$1.00

$2.00

$0.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A runner completes 10 kilometers in 50 minutes. What is the runner's speed in kilometers per hour?

10 km/h

12 km/h

8 km/h

15 km/h

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 6 notebooks cost $12, how much does one notebook cost?

$4

$2

$1

$3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 8 ounces of cheese for every 4 servings. How much cheese is needed for 10 servings?

16 ounces

24 ounces

20 ounces

12 ounces

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A painter can paint 3 rooms in 6 hours. How long will it take to paint 1 room?

3 hours

4 hours

2 hours

1 hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?