Real-Life Decimal Division: Estimating & Applying Skills

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe calls for 2.5 cups of flour. If you want to make half of the recipe, how many cups of flour will you need?
3 cups
1 cup
2 cups
1.25 cups
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 1.2 miles per gallon of gas. If you have 4.5 gallons of gas, how many miles can you drive?
2.4 miles
3.6 miles
7.2 miles
5.4 miles
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 3.6 pounds of apples for $4.50. How much did you pay per pound?
$1.25
$1.50
$2.00
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bottle holds 0.75 liters of juice. If you have 3.5 liters, how many bottles can you fill?
5
3
4
6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A baker uses 2.4 ounces of sugar for each batch of cookies. If she makes 5 batches, how many ounces of sugar does she use in total?
8 ounces
10 ounces
15 ounces
12 ounces
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A box of chocolates weighs 1.2 pounds and costs $9.60. What is the cost per pound?
$6.00
$8.00
$10.50
$7.20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 2.5 meters of ribbon and want to cut it into pieces that are 0.5 meters long. How many pieces can you cut?
5
4
6
3
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Measurement Word Problems

Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Measurement Conversions 6.RP.3

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Converting Customary Units

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Customary- Capacity

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Proportion Story Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Measurement Unit Challenge: Solve Conversion Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Mastering Decimal Multiplication: Real-World Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for English
10 questions
Making Predictions

Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Capitalization Rules & Review

Quiz
•
3rd - 5th Grade
13 questions
Vocabulary Cards 1-13

Quiz
•
5th Grade
22 questions
Unit 1 Week 1 Pre-Historic TN Native Americans

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Parts of Speech Review

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Sentences

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Main Idea

Lesson
•
4th - 5th Grade