Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 12th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit rates with fractions 7th hour

Unit rates with fractions 7th hour

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Complex Fractions

Ratios, Rates, Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?

3:2

4:5

1:2

2:3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate of miles per hour?

75 miles per hour

50 miles per hour

30 miles per hour

100 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a class, the ratio of boys to girls is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?

25

15

30

20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fruit stand sells apples at a rate of $2 for 3 apples. What is the cost of 1 apple?

$2.00

$0.67

$0.50

$1.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 1/2 cup of oil for every 2 cups of flour. What is the ratio of oil to flour?

2:5

1:3

1:2

1:4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?

50 miles per hour

20 miles per hour

40 miles per hour

30 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a school, the ratio of teachers to students is 1:15. If there are 30 teachers, how many students are there?

450

600

4500

300

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?