A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar?
Exploring Ratios and Unit Rates: A Grade 6 Quiz

Quiz
•
English, Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
3:2
4:5
1:2
2:3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate of miles per hour?
75 miles per hour
50 miles per hour
30 miles per hour
100 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a class, the ratio of boys to girls is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?
25
15
30
20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A fruit stand sells apples at a rate of $2 for 3 apples. What is the cost of 1 apple?
$2.00
$0.67
$0.50
$1.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 1/2 cup of oil for every 2 cups of flour. What is the ratio of oil to flour?
2:5
1:3
1:2
1:4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist rides 60 miles in 2 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?
50 miles per hour
20 miles per hour
40 miles per hour
30 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In a school, the ratio of teachers to students is 1:15. If there are 30 teachers, how many students are there?
450
600
4500
300
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiply & Divide Decimals

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Final Exam Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade
64 questions
ELA 6 Final Quizizz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Figurative Language

Quiz
•
4th - 7th Grade