Money Math: Total Costs and Finding Change for 5th Graders

Money Math: Total Costs and Finding Change for 5th Graders

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Sales Tax

Sales Tax

7th - 8th Grade

8 Qs

Shopping Math Quiz

Shopping Math Quiz

6th Grade

10 Qs

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

Mastering Decimal Multiplication in Everyday Shopping

4th Grade - University

10 Qs

Mark Up and Mark Down Review

Mark Up and Mark Down Review

7th Grade

10 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade

12 Qs

Sales Tax/Discount

Sales Tax/Discount

9th Grade

10 Qs

Tax, Tip, Markup, Commission Practice

Tax, Tip, Markup, Commission Practice

7th Grade

15 Qs

2122 Tax, Tip, Discount

2122 Tax, Tip, Discount

6th - 10th Grade

15 Qs

Money Math: Total Costs and Finding Change for 5th Graders

Money Math: Total Costs and Finding Change for 5th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A toy costs $15. If you buy 4 toys, what is the total cost?

$45

$75

$30

$60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $100. You want to buy 6 video games that cost $18 each. How much will you spend in total?

1080

108

72

90

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12. If you buy 3 books, how much money will you spend?

$30

$48

$36

$24

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You bought 5 packs of stickers for $2.50 each. What is the total amount you spent?

$12.50

$10.00

$7.50

$15.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A concert ticket costs $45. If you buy 2 tickets, how much do you pay in total?

$70

$100

$45

$90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You have $50 and you want to buy 3 shirts that cost $14 each. How much change will you get back?

$5

$8

$20

$12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box of chocolates costs $8. If you buy 7 boxes, what is the total cost?

$48

$64

$72

$56

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?