Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Topic 1 Test

Topic 1 Test

6th Grade

10 Qs

Rate Grade 5

Rate Grade 5

5th Grade

13 Qs

7th grade math review

7th grade math review

6th - 8th Grade

15 Qs

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

12/11 GM: Unit Rate 6.RP.1.3b

6th Grade

7 Qs

Dividing Fractions

Dividing Fractions

5th - 6th Grade

15 Qs

Interpreting slope and y-intercept of tables and graphs

Interpreting slope and y-intercept of tables and graphs

8th Grade

15 Qs

Decimal Division Challenge: Real-World Problems

Decimal Division Challenge: Real-World Problems

5th Grade - University

10 Qs

unit rates with fractions Math Word Problems

unit rates with fractions Math Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?

6

3

4

5

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $45.75 to spend on books. If each book costs $9.15, how many books can she buy?

7

6

5

4

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.6 miles on 5.2 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?

28.92 miles per gallon

32.7 miles per gallon

30.1 miles per gallon

25.5 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom bought 3.6 pounds of apples for $4.50. How much did he pay per pound?

$1.25

$1.00

$1.50

$2.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza is cut into 8 equal slices. If each slice has a weight of 0.25 pounds, what is the total weight of the pizza?

2 pounds

0.5 pounds

3 pounds

1.5 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily has $60.00 and wants to buy some toys. If each toy costs $7.50, how many toys can she buy?

12

5

8

10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer harvested 75.5 liters of milk and wants to put it into bottles that hold 3.5 liters each. How many bottles can he fill?

20

19

22

21

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?