Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

customary units

customary units

6th Grade

10 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

13 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

5th - 7th Grade

14 Qs

Measurement Conversions with Ratios

Measurement Conversions with Ratios

6th Grade

11 Qs

Standard & Metric Conversions

Standard & Metric Conversions

5th - 6th Grade

12 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

5th Grade

10 Qs

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Decimal Division: Real-Life Money & Measurement Problems

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 12.5 pounds of dough and wants to divide it into bags that each hold 2.5 pounds. How many bags can he fill?

6

3

4

5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sarah has $45.75 to spend on books. If each book costs $9.15, how many books can she buy?

7

6

5

4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.6 miles on 5.2 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?

28.92 miles per gallon

32.7 miles per gallon

30.1 miles per gallon

25.5 miles per gallon

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom bought 3.6 pounds of apples for $4.50. How much did he pay per pound?

$1.25

$1.00

$1.50

$2.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A pizza is cut into 8 equal slices. If each slice has a weight of 0.25 pounds, what is the total weight of the pizza?

2 pounds

0.5 pounds

3 pounds

1.5 pounds

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emily has $60.00 and wants to buy some toys. If each toy costs $7.50, how many toys can she buy?

12

5

8

10

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer harvested 75.5 liters of milk and wants to put it into bottles that hold 3.5 liters each. How many bottles can he fill?

20

19

22

21

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?