Mastering Decimal Multiplication and Division Challenges

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3.5 meters of ribbon for $2.75 per meter. How much does the ribbon cost in total?
$11.00
$7.50
$9.63
$8.25
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 0.25 liters of oil and you want to make 4 batches, how many liters of oil do you need?
2 liters
0.75 liters
0.5 liters
1 liter
Tags
CCSS.3.MD.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 15.6 miles on 0.4 gallons of gas. How many miles can it travel on 1 gallon of gas?
25 miles
39 miles
30 miles
45 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $1.20 per pound. How much did you spend on apples?
$1.80
$4.00
$3.00
$2.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.50. If you buy 3 books, how much will you pay in total?
$25.00
$30.00
$37.50
$45.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a bag of flour weighs 2.5 kilograms and costs $3.75, what is the cost per kilogram?
$2.00
$1.25
$3.00
$1.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You have 5.4 liters of juice and want to pour it into bottles that hold 0.9 liters each. How many bottles can you fill?
7
5
8
6
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Decimals in Action: Adding and Comparing Values

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Decimal Operations: Addition, Subtraction, & More!

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Multiply Decimals Word Problems Quiz

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Two Step Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
5.NBT.7 Word Problems

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Mastering Decimals: Real-Life Additions and Multiplications

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Decimals in Action: Adding, Subtracting, and Multiplying

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Adventures: Adding, Subtracting, and Multiplying!

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade